Кламер БГ - Бизнес новини: Извънредното положение за малкия бизнес – от безизходица до възможност

Извънредното положение за малкия бизнес – от безизходица до възможност

Бизнес

|
Вт, 24 Март 2020г. 11:28ч.
Извънредното положение за малкия бизнес – от безизходица до възможност

Мерките срещу разпространението на коронавируса в страната може и да да спрат невидимата заплаха за здравето на хората, но е напълно реално да доведат до затварянето на редица, основно малки, бизнеси.

Собственици на малки фирми, с които Mediapool разговаря, казват, че приходите им са се свили или направо са на нулата. Някои от тях формално продължават да работят, но поръчки няма. Замирането на бизнеса води до проблеми и за доставчиците на услуги и продукти за временно (засега) затворените бизнеси. В същото време постоянните разходи като наеми, кредити, осигуровки продължават да си вървят.

За много от тях обещанията на властта за помощ на практика ще са неприложими. Както и призивът да продадат скъпите си коли, за да платят задълженията си.

За други кризата е възможност да развият нови сегменти към бизнеса си.

Без събития

Ралица Борисова е собственик на фирмата Lusso by Borisovi, която се занимава с флорален дизайн и цветна декорация за лични и корпоративни събития. Бизнесът продължава да функционира и във времето на извънредно положение заради възможността за онлайн поръчки.

"Онлайн поръчките и доставките ни спасяват в момента. Но има проблем с вноса на продукти – основно цветя от Холандия. Доставките закъсняват с дни заради затрудненото преминаване на границите, а това е стока, която се разваля", казва Борисова.

Допълва, че другите два основни сегмента, на които разчита бизнесът ѝ, сериозно са пострадали заради извънредното положение. Единият е свързан с абонаментни договори за анранжировки за хотели, барове, сладкарници. Тези обекти обаче са затворени и съответно и приходът по това перо секва.

Поръчки за цветни декорации за събития също в момента няма, защото и събития няма. Според Борисова е напълно възможно да отпаднат вече уговорени ангажименти за декорация на сватби през май. Засега младоженците не са променили плановете си, но е напълно възможно това да се случи.

"Приходите намаляват, а в същото време разходите за осигуровки, заеми и други си вървят", коментира Борисова.

Свиване на потреблението

Пламена Стефанова също развива бизнеса си онлайн, но при нея поръчки няма от две седмици. Стефанова е собственик на марката за бижута P.S. minimal. "Имаме онлайн магазин и няколко точки за офлайн продажби в София и страната, но те също са затворени", казва Стефанова. С настъпването на коронавируса в страната и поръчките ѝ онлайн спадат. Обяснява си го с това, че бижутата ѝ, макар и в средния ценови сегмент, се възприемат като луксозна стока, от която хората в момента нямат нужда.

"Март месец съм го отписала. Мисля за някакви извънредни мерки, тъй като и след излизането от карантината покупателната способност на хората ще продължава да се свива", казва собственичката на P.S. minimal.

Допълва, че извънредното положение ще върне бизнесът ѝ назад, тъй като го развива от година и половина. Пропаднали са и плановете ѝ за разрастване и набиране на повече клиенти в чужбина, тъй като в момента не може да изпраща бижута зад граница, а и няма търсене.

Стефанова обаче смята, че кризата дава и възможности, а хората с бизнес не трябва да се отчайват и отказват. "Много е важно да се държим психически. Да продължим, дори и от вкъщи, да водим максимално нормален начин на живот. В момента има много възможности. Хората с бизнес не трябва да се отказват и да се предават", смята тя. Допълва, че седмица или две без работа няма да са фатални, но страхът от подобна криза в бъдеще ще накара хората да свият финансите си.

Пред фалит

Сериозни проблеми в последната седмица изпитват и собствениците на фитнес и спортни зали. Някои се опитват да поддържат интереса на клиентите си или да си докарват доходи в кризата с онлайн тренировки. Тези, които минават към дистанционните занимания, обикновено го правят безплатно, срещу символична сума или срещу дарение от клиентите, които биха искали да помогнат на бизнеса да оцелее. Онлайн тренировките обаче не са приложими за всички видове спорт. Особено за тези, за които се изисква пространство или пък оборудване.

"До няколко месеца всички в този бизнес ще отпаднем", коментира Мартин Гаджев, който е собственик на столичната спортна зала Fit City. Допълва, че вече има хора от бизнеса, които затварят за постоянно, а не заради ограничителните мерки.

Рекламираната от държавата мярка за поемане на 60% от заплатите на служителите във фирми, които е трябвало да спрат работа по нареждане на държавните органи, не работят за бизнеса на фитнес и спортните зали. Причината е, че повечето инструктори са на граждански, а не на трудови договори. "Това може да проработи за големите зали, но те са малко", коментира Гаджев. Допълва, че в неговата фирма има няколко души на трудов договор, които в момента са в неплатен отпуск, а от другата седмица може да се наложи да бъдат освободени, "защото не мога да им плащам осигуровките".

Собствениците на спортни и фитнес зали се опитвали да преговарят и за намаляване на наемите за помещенията във времето на криза, но отстъпките били по-скоро изключение.

От Българска асоциация по фитнес и здраве, която обединява представители на този вид бизнес, подготвят петиция и писмо до Министерството на здравеопазването и до Министерския съвет с искане за помощ от страна на държавата.

"Положението е много зле. Наемът на залите си върви, а ние не работим", коментира представител на бизнеса, който има спортни зали в София. Той не прибягва към дистанционните тренировки, тъй като подготовката и провеждането им изискват много повече време. Освен това са неприложими за занимания като танци по двойки, народни или гръцки танци.

Голяма част от инструкторите в този бизнес не работят на трудови договори, а на хонорари. Доходите им зависят от броя на клиентите, а при липсата на такива, приходи няма. "В момента нямам никакви постъпления", казва Звезделина Чаушева, която е инструктор по зумба и табата и също работи на хонорар.

Не знам до кога ще издържа

"Не виждам светлина в тунела", казва Емилия Петрунова, която е собственик на магазините за дрехи "Шанс 13". Двата ѝ обекта – в София и в Благоевград, са затворени. Едната продавачка е в платен отпуск, но другата работи от около 2 месеца и не може да ползва такъв. Фирмата ѝ вероятно няма да може да се възползва от държавната помощ за плащане на заплати, тъй като обектите ѝ не са в търговски център и за тях няма забрана да работят. Затворени са обаче заради сигурността на служителите и клиентите и заради намалелите още преди извънредните мерки продажби.

Сн. ЕПА/БГНЕС

"Не знам до кога ще мога да издържа така", казва Петрунова. Допълва, че постоянните разходи за фирмата като наемите на магазините си вървят въпреки нулевите приходи.

Всъщност семейството ѝ е останало без никакви доходи, след като и съпругът ѝ, който има заведения в Благоевград, трябва да ги затвори.

Верижна реакция

Спирането на работата на цели сектори води и до проблеми по веригата на доставчиците и партньорите им. Голяма част от клиентите на фирма за дигитален маркетинг в София са се оттеглили заради ограниченията. Става въпрос основно за хотели и заведения, които не виждат смисъл да инвестират в реклама онлайн, докато не могат да работят. Идват допълнителни клиенти – заведения за хранене, които се ориентират към доставки по домовете, или пък бизнеси, които таргетират временното повишено търсене на специфични продукти като дезинфектанти.

Въпреки това приходите драстично са намалели, а някои клиенти бавят и плащания заради извънредната ситуация. Собственикът не знае до кога ще издържи така, кога ще успее да плати заплатите на служителите, дали няма да се наложи да намали възнагражденията и дори да прави съкращения. Готви се дори за фалит, ако настоящата ситуация продължи по-дълго.

Възможности

За други обаче кризата дава и възможности. Много ресторанти се опитват да развият доставките по домовете, след като не могат да посрещат клиенти на място. Същото правят и онлайн магазини за козметика или дрехи, чиито услуги са по-търсени във време, в което излизането от вкъщи не е препоръчително, а скоро може да бъде и забранено.

От школа за чуждоезиково обучение казват, че са минали изцяло на онлайн курсове още преди обявяването на извънредното положение. В началото имало притеснения от страна на клиентите дали ще се справят технически, но в момента нещата вървят гладко.

Новите курсове в школата започват от април, отново ще са онлайн и тогава ще си проличи дали кризата ще се отрази и на бизнеса. За школата обаче това е възможност да прави повече онлайн обучения – план, който разработвали още преди кризата.

Неяснотите, въпросите и промяната на ситуацията около извънредното положение означават и повече работа за част от адвокатите. Според адвоката Станка Черкезова в последната седмица са зачестили консултациите, свързани с анекси към договори, уведомления и други.

mediapool.bg