Кламер БГ - Бизнес новини: Рекордните енергийни цени в Европа показват скъпата раздяла с Русия

Рекордните енергийни цени в Европа показват скъпата раздяла с Русия

Бизнес

|
Ср, 30 Март 2022г. 16:12ч.
Рекордните енергийни цени в Европа показват скъпата раздяла с Русия

Рекордните енергийни цени в Европа показват скъпата раздяла с Русия

Първите стъпки на Европа да намали своята зависимост от руските енергоресурси дойдоха с рекордни цени на тока.

Месечните средни нива на електроенергията на някои от най-големите европейски пазари никога не са били толкова високи, колкото през март, докато ниските запаси на природния газ и въглищата увеличиха разходите на фосилните електроцентрали. Това е сигнал какво се случва, когато Европейският съюз планира да се откаже от своя основен доставчик, след като десетилетия наред е разчитала силно на него.

Европейските потребители и индустрията вече страдат от това, че всичко – от горивата до металите и храната, поскъпва все повече. изстрелвайки инфлацията в еврозоната на най-високите й нива досега. Енергоинтензивните предприятия намалиха производството си, което може да се отрази върху растежа на страните твърде продължително.

"Цените в началото на март бяха толкова високи, че вече се забелязва деструктивното им отражение върху европейската индустрия", коментира Фабиан Ронинген, анализатор в Norway’s Rystad Energy AS. Според него толкова високи средни нива на цените на електроенергията са безпрецедентни и това ще продължи да има огромно влияние както върху индустрията, така и върху битовите потребители.

Газовите цени, които са ключови за разходите за производство на електроенергия, рязко скочиха в сряда, след като Германия задейства своя кризисен план в помощ на най-големите си регионални потребители на енергия в случай, че доставките от Русия бъдат прекратени.

На въглищния пазар търговците също ограничиха покупките от Русия, която вдигна цените си с повече от четвърт от началото на месеца

"Всичко, разбира се, е движено от притесненията за развитието на ситуацията около Русия", смята Кристиян Холц, консултант енергийни пазари в стокхолмската Merlin & Metis AB.

Въпреки плановете си за отказ от изкопаеми горива, за да се намали глобалното затопляне, Европа все още има много централи за осветление и отопление на жилищата. Производството на енергията от въглищни централи този март е с 21 на сто по-високо спрямо година по-рано, сочат данните на Fraunhofer.

В същото време производството от основните нисковъглеродни алтернативи – ядрените и вятърните централи, през март е потънало. Германските вятърни централи са намалили производството си с 20 процента спрямо преди година. Френските ядрени централи пък са стигнали най-ниското си ниво на работа от 2011 г. насам.

От 56 реактора на "Електрисите дьо Франс" в момента са в експлоатация едва 30 и проблемите с френските ядрени мощности са толкова сериозни, че превърнаха страната с най-голям износ на енергия в Европа в нетен вносител през март.

Италия има най-високите средни цени през март на основните европейски пазари с 303.80 евро на мегаватчас, следвана на много късо разстояние от Великобритания и Франция.

В следващите месеци разходите за енергия може да продължат да растат заради оставащите високи и прекалено волатилни цени на природния газ. В Германия бъдещите месечни доставки на електроенергия до края на 2022 г. се търгуват над 200 евро за мегаватчас, като пикът постигнат през юни е над 270 евро/МВтч, според European Energy Exchange AG.

"Ниските нива на газови запаси и притесненията, че няма да има достатъчни за запълването им все още прави цената от газови електроцентрали извънредно скъпа, посочва Холц.

mediapool.bg