Кламер БГ - Бизнес новини: Петков в Давос: До края на 2022 г. може да сме по-зелени и независими от руския газ

Петков в Давос: До края на 2022 г. може да сме по-зелени и независими от руския газ

Бизнес

|
Ср, 25 Май 2022г. 19:57ч.
Петков в Давос: До края на 2022 г. може да сме по-зелени и независими от руския газ

Петков в Давос: До края на 2022 г. може да сме по-зелени и независими от руския газ

Надежда, че България до края на настоящата година ще бъде независима от руския газ и икономиката й ще е много по-зелена, изрази премиерът Кирил Петков по време на участието си в годишната среща на Световния икономически форум в сряда.

Можем да бъдем оптимисти за следващото десетилетие, ако вземем предвид поуките от изминалите 10 години, заяви министър-председателят в изказването си по време на дискусията "Изгубено десетилетие?".

По думите му, цитирани от правителствената пресслужба, в годините назад не са направени достатъчно стратегически стъпки, които да не позволят нарастването на зависимостта на Европа от руския газ и които да противодействат на хибридните атаки.

Петков отбеляза, че при анексирането на Крим от Русия през 2014 г. европейските държави са отправили политически критики, но не само не са си написали домашното относно енергетиката, а са позволили на "Газпром" да ползва европейските газохранилища, което е довело до невероятна зависимост. Това е позволило на Русия да изкуствено енергийната криза, а в допълнение България и построила "Турски поток" през своя територия, а Германия – Северен поток.

По въпросите на сигурността и отбраната също е липсвало достатъчно стратегическо мислене относно логистиката по източния фланг, смята Петков.

Позволихме посолствата ни да се напълнят с чужди агенти, заяви той и отбеляза, че проблемът е особено актуален в България, където в руското посолство има огромен брой служители.

Именно всички допуснати пропуски не са дали възможност да има подобаващ отговор на енергийната криза и войната в Украйна, смята Кирил Петков.

Изводът е, че трябва да действаме заедно, посочи още той.

Според българския премиер оптималното използване на инфраструктурата в региона дава възможност за енергийна диверсификация не само на България, но и на Балканите.

Петков акцентира върху значението на това да бъде постигната синергия в региона и да бъдат направени стъпки за повече устойчивост. Той изрази надежда, че в края на настоящата година България ще бъде независима от руския газ и ще има много по-зелена икономика.

В Давос премиерът Кирил Петков е придружаван от началника на политическия му кабинет и от съветника му по външнополитически въпроси.

В рамките на Икономическия форум в Давос Петков е провер и редица срещи със свои колеги и министри.

Енергийното сътрудничество и гарантирането на газовите доставки за България от различни източници са били обсъдени с министъра на петрола и минералните ресурси на Египет Тарек ел Мола. Според Петков с въвеждането в експлоатация на газовата връзка на страната ни с Гърция има възможност за алтернативни доставки.

С хърватския премиер Андрей Пленкович Петков е обсъдил необходимостта от влизането на двете държави в Шенген. Поздравил е колегата си от Черна гора Дритан Абазович за скорошното поемане на поста и е приветствал политическата воля на правителството да продължи да изпълнява ангажиментите, поети в хода на процеса на европейска интеграция. Петков потвърдил последователната подкрепа на България за евро-атлантическа интеграция на Черна гора.

С молдовския министър-председател Наталия Гаврилица и обсъдил предизвикателствата, породени от войната в Украйна. Акцент на срещата са били и енергийни теми, както и борбата за върховенство на закона. Премиерът Петков изразил подкрепа за развитието на Тараклийския държавен университет, който е важен мост между двете държави.

Програмата на премиера Петков в Давос продължава с официална вечеря, давана от президента на Световния икономически форум Бьорг Бренде. Сред гостите на събитието са Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд, д-р Нгози Оконджо-Ивеала, генерален директор на Световната търговска организация, Матиас Корман, генерален секретар на ОИСР, Александър де Кроо, министър-председател на Кралство Белгия и др.

Тазгодишната среща в Давос, която започна на 22 май и ще продължи до 26 май, се провежда под мотото "Историята в повратна точка: правителствени политики и бизнес стратегии".

Форумът събира над 2000 икономически и политически лидери, интелектуалци, журналисти и експерти от целия свят, които имат възможност да дискутират широк кръг актуални въпроси, сред които възстановяване на глобалното сътрудничество, възвръщане на икономическото равновесие, борба с измененията на климата, трансформация на индустрията, иновации, управление и киберсигурност и др.

mediapool.bg