Кламер БГ - Бизнес новини: Отварят се над 350 млн. лв. за ВЕИ, иновации и киберсигурност на бизнеса

Отварят се над 350 млн. лв. за ВЕИ, иновации и киберсигурност на бизнеса

Бизнес

|
Пон, 08 Авг 2022г. 16:39ч.
Отварят се над 350 млн. лв. за ВЕИ, иновации и киберсигурност на бизнеса

Отварят се над 350 млн. лв. за ВЕИ, иновации и киберсигурност на бизнеса

До края на 2022 г. ще бъдат отворени за кандидатстване на бизнеса по три процедури по плана за възстановяване - за изграждане на собствени възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и съоръжения за съхранението на произведения от тях ток, за научноизследователска и развойна дейност и иновации и за внедряване на информационни и комуникационни технологии за подобряване и управление на производствените им дейности и повишаване на киберсигурността им. Това съобщиха в понеделник от Министерството на иновациите и растежа.

За изграждане на ВЕИ мощности и съоръжения за производство и съхранение на енергия до 1 MВтч са предвидени 200 млн. лв. за малките и средни предприятия. Няма да се приемат проекти от фирми, занимаващи се със селско, горско и рибно стопанство, както и такива произвеждащи и разпределящи електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива. Целта е по-голяма енергийна независимост на компаниите и процедурата ще бъде отворена до края на 2022 г.

През септември ще бъдат публикувани насоките за кандидатстване за 118.5 млн. лв. за научноизследователска, развойна и иновационна дейност, включително демонстрация на технологии, прототипиране, управление на интелектуалната собственост и др. Средствата също са предвидени за малки и средни фирми, от тях ще могат да се възползват и чуждестранни дружества, изпълняващи проекти на територията на България в партньорство с други компании и/или научноизследователски организации и висши училища.

30.6 млн. лв. фирмите ще могат да получат за внедряване на модерни информационни и комуникационни технологични решения за подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси. Ще се стимулира и повишаването на информационната и киберсигурността. Мярката ще стартира през септември и ще е насочена към малки и средни предприятия от всички сектори без "Селско, горско и рибно стопанство", "Добивна промишленост", "Строителство", "Образование" и "Социална дейност". За тях средства са заложени в други европейски програми и проекти.

От ведомството съобщиха още, че през следващата седмица в Брюксел ще бъде изпратена за финално одобрение новата програма "Конкурентоспособност и иновации".

Тя предвижда в следващите пет години в развитието на българския бизнес ще бъдат инвестирани почти 3 млрд. лв. в подкрепа най-вече на микро, малките и средни предприятия (МСП). Ще бъдат подпомогнати високотехнологични стартиращи компании, както и такива в различни етапи на развитието си. Ще се стимулират партньорства между МСП и големи дружества за разработване и внедряване на нови технологии и иновации.

Българският бизнес ще може да използва както безвъзмездна помощ, така и финансови инструменти. Съотношението на двата вида финансиране по Програмата е почти 50:50. За първи път ще бъде използвана и комбинирана форма с финансов инструмент и грант. Такава ще бъде прилагана и за подобряване на енергийната ефективност на фирмите след направен енергиен одит и да станат по-енергийно независими.

Предвидено е и финансиране на кръговата икономика за по-ефективно използване на ресурсите, разработването на нови зелени поточни линии, повишаване на употребата на странични продукти и вторични суровини, подобряване на рециклирането, намаляване на опасните вещества, на отпадъците и др.

Първата процедура по програмата ПКИП ще е с бюджет 127 млн. лв. и ще е насочена главно към микро, малките и средни предприятия от различни сектори на икономиката. Ще бъде предвидена и възможност за партньорство между МСП и големите компании. Фирмите ще кандидатстват за грантово финансиране за научни изследвания и внедряване на иновативни решения за производствата им.

mediapool.bg