Кламер БГ - Бизнес новини: Държавната петролна компания няма да се закрива, може да се адаптира

Държавната петролна компания няма да се закрива, може да се адаптира

Бизнес

|
Пон, 08 Авг 2022г. 17:15ч.
Държавната петролна компания няма да се закрива, може да се адаптира

Държавната петролна компания няма да се закрива, може да се адаптира

Служебният кабинет на Румен Радев смята да адаптира подготвената от предшестващото ги правителство на Кирил Петков за закриване "Държавната петролна компания" (ДПК). Предприятието, което беше създадено със закон, трябваше да бъде ликвидирано със законови поправки, но те така и не успяха да бъдат окончателно одобрени от парламента и на последното си заседание предходният Министерски съвет реши да закрие дружеството.

Не може обаче държавно предприятие, създадено по силата на закон, да се закрива с постановление на Министерския съвет и затова ще се търси вариант за решаването на проблема. Това стана ясно от думите на служебния министър на икономиката Никола Стоянов на пресконференция в понеделник.

Министерството на икономиката е принципал на "Държавната петролна компания" (ДПК). Възложен е анализ за дейността й, след който ще се прецени дали тя да продължи да съществува, каза Никола Стоянов. По думите му анализът трябва да даде отговор дали компанията няма да бъде в помощ с оглед на "идващите критични времена".

Решението за създаване на "Държавната петролна компания" беше взето от управляващите от ГЕРБ и "Обединени патриоти" през лятото на 2020 г. Тогава бе променен Законът за държавните резерви и военновремевите запаси. Целта на новосъздаденото дружество бе на пазара да бъдат пуснати държавни бензиностанции, като по този начин държавата да се меси в цените на горивата, които през последните години стремглаво вървят нагоре и периодично предизвикват недоволството на хората и бизнеса.

През 2021 г. започна структурирането на дружеството. Още по времето на ГЕРБ беше назначен 3-членен управителен съвет, начело с Радостина Валериева Белчева. Другите двама членове са Паун Атанасов Илчев, който е избран за изпълнителен директор, и Ралица Григорова Григорова - за заместник-изпълнителен директор. Това е една от малкото компании под шапката на икономическото министерство, чието ръководство е от времето на ГЕРБ и не беше подменено, най-вероятно защото се очакваше дружеството да бъде закрито.

За първите шест месеца на миналата година са назначени общо 28 души персонал, като за заплати са отишли общо 232 000 лв., а общо разходите на предприятието възлизат на 337 хил. лв. Дружеството се финансира от държавния бюджет. Няма яснота как компанията е приключила 2021 г., защото последният качен анализ за дейността на дружеството е за второто тримесечие на 2021 г. в Агенция за публичните предприятия и контрол.

Миналия август по време на заседание на парламентарната комисия за ревизия на правителството на ГЕРБ стана ясно, че дейността на ДПК е практически абсурд и тя всъщност нищо не прави, въпреки назначените служители и определен бюджет. Оказа се, че не е поела управлението на петролните бази от Държавния ре резерв, а още по-малко е работила за откриването на свои бензиностанции.

Кирил Петков се обяви за закриване на петролната компания, докато беше министър на икономиката в служебния кабинет на Стефан Янев.

Действия за това обаче бяха предприети едва в последните дни на кабинета "Петков". Едва през май бяха внесени в парламента поправки в Закона за държавните резерви и военновременните запаси с цел закриване на петролната компания.

Времето обаче не стигна да бъдат разгледани и приети от парламента. Така на последното си заседание - ден преди да предаде властта на служебното правителство на Гълъб Донев, кабинетът Петков взе решение да закрие петролната компания въз основа на текст от Закона за публичните предприятия. Той обаче регламентира тяхното преобразуване след анализ за това дали изпълняват търговски или обществени функции. Така на основанието на този текст се преобразуват редица държавни предприятия като Български спортен тотализатор, който вече ще е търговска структура. Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда, това за Управление и стопанисване на язовирите, Фонд затворно дело пък трябва да станат административни структури.

Сега служебният кабинет ще анализира дали правителството има право да закрие компанията с постановление или е по-добре тя да остане да съществува. По думите на служебния министър на икономиката Никола Стоянов анализът трябва да е готов до края на седмицата.

mediapool.bg