Кламер БГ - Бизнес новини: Нинова сменя борда на "Кинтекс", дава шефа му на прокуратурата

Нинова сменя борда на "Кинтекс", дава шефа му на прокуратурата

Бизнес

|
Пон, 18 Апр 2022г. 17:24ч.
Нинова сменя борда на "Кинтекс", дава шефа му на прокуратурата

Нинова сменя борда на

Министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова нареди смяна на директорския борд на държавния оръжеен търговец "Кинтекс".

Поводът е установени нарушения и явен конфликт на интереси на изпълнителния директор Александър Михайлов. Това е установила разпоредената от Нинова проверка, направена от инспектората на Министерството на икономиката и индустрията за дейността на "Кинтекс", се казва в съобщение на ведомството на Нинова.

В него не е посочено точно за какви нарушения става въпрос и дори името на директора на оръжейния търговец.

Посочено е само, че докладът на инспектората е изпратен на прокуратурата и на Агенцията за държавна финансова инспекция.

Справка в Търговския регистър показва, че засега все още не са предприети стъпки за смяна на ръководството на "Кинтекс". То се ръководи от 5-членен съвет на директорите начело с Александър Михайлов. Той беше назначен за изпълнителен директор по времето на служебния министър на икономиката Даниела Везиева, която сега е в директорския борд на БДЖ.

Именно по времето на Везиева се разгоря скандал с продажбата на оръжия за Египет. Тогава стана ясно, че тогавашният директор на ДКК, под чиято шапка е "Кинтекс", Ваня Караганева е дала изключителни права на фирмата "Български индустриален инженеринг и мениджмънт" (БИИМ) да изнася продукцията на ВМЗ Сопот в Египет за следващите 5 години.

Към момента не е ясно чия собственост е БИИМ. Дружеството се представлява от Димитър Манолев, който е баща на бившият заместник-министър на икономиката Александър Манолев по времето на третия кабинет на ГЕРБ. В миналото БИИМ е било собственост на оръжейния търговец Петър Манджуков.

Според публикация в сайта "Афера" настоящият директор на "Кинтекс" Александър Михайлов е бил изпълнителен директор на БИИМ и именно той е съдействал за получаването на изгодната сделка за частното дружество, за сметка на държавния оръжеен търговец. Преди това Везиева твърдеше, че няма нищо особено в сделката и такива права се давали без проблеми.

Александър Михайлов беше шеф на "Кинтекс" и преди това, като през март 2019 г., влезе специализираната прокуратура и ДАНС в държавната компания заради разследване за безстопанственост, нанесло щети за "милиони", по думите на тогавашния заместник-главният прокурор Иван Гешев. Оттогава няма публична информация как е приключило това разследване и дали изобщо се работи.

През януари 2022 г. се появиха информации, че Александър Михайлов е управител и мажоритетарен собственик на "Интер Комерс Консулт" ООД и е едноличен собственик на "Лин Асет" ЕООД, които също се занимават с търговия с оръжие. След публикациите Михайлов напусна директорския борд на двете фирми, показва справка в Търговския регистър.

Останалите четирима в директорския борд на "Кинтекс" са Анита Великова, Стефка Граматикова, Васил Ризов и Десислава Господинова - Христова.

Александър Михайлов: Не съм в конфликт на интереси

"Историята, че съм в конфликт на интереси се тиражира в медии със съмнителен произход още от 2018 г. – именно затова предоставих цялата обективна информация на министъра на икономиката и индустрията с нарочен доклад. Документите са категорични – никога не съм бил в такъв конфликт, не съм и към момента", коментира по-късно в позиция до медиите изпълнителният директор на "Кинтекс" Александър Михайлов. . Той разяснява, че на негово име преди годни е била регистрирана фирма, която никога не е реализирала дейност и която е надлежно декларирана във всичките му декларации пред КПКОНПИ, в това число и в докладите му до министъра.

Според него, другата основна "опорка", която "жълти медии развиват срещу името му" е, че е ощетил "Кинтекс" при договор със сръбска компания в периода 2017 – 2018 г. Александър Михайлов обаче твърди, че проверка доказва, че дружеството не само не е било ощетено, но е и генерирало допълнителна печалба в размер на над 1 млн. евро в следствие на този договор.

"Най-вероятно затова и тази тема, която е била и обект на партийни коментари, не е част от предполагаемите причини за освобождаването ми. Просто там вече всичко е проверено и документирано", допълва Михайлов.

"Призовавам да се публикува доклада, за да се запознае обществеността с него. В противен случай се хвърля само медийна димка – съобщава се, че той е даден на прокуратурата, а когато окончателните резултати излязат, те вече няма да са интересни за никого", посочва още Александър Михайлов. Той допълва, че ако е имало каквито и да е съмнения към него при проверката на службите е било невъзможно да получи достъп до класифицирана информация, какъвто е задължителен за заемането на подобен пост.

Вече бившият изпълнителен директор съобщава, че е написал четири последователни доклада до министъра на икономиката и индустрията през последните 3 месеца.

"Във всеки информирах за процесите в дружеството, за проблемите и перспективите. Всеки от тях завършваше с молба за среща с министъра, но такава никога не бе проведена", казва той.

Михайлов счита, че именно икономическите интереси са причини за неговото освобождаване и посочва, че това дори е било обяснено в предоставените документи до принципала в лицето на Министерството на икономиката и индустрията.

mediapool.bg