Индексите на европейските газови борси в момента вървят надолу и е възможно цената на природния газ у нас през декември да се повиши с по-малко от заявените от "Булгаргаз" 7.5 процента, но към момент по-скоро се запазват очакванията за този ръст. Това стана ясно по време на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране в сряда, на което бе обсъдено внесеното за утвърждаване искане на държавния газов доставчик синьото гориво да струва 88.61 лв./МВтч без акцизи, данъци и такси от 1 декември.
Тези изчисления обаче са правени спрямо движението на борсовите цени до 10-то число на ноември, а след това на газовите пазари се отчита известно намаление на тарифите.
Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов коментира, че в момента на европейската газова борса в Нидерландия цената на дневния индекс TTF намалява и изрази очакване тази тенденция да продължи и да се отрази благоприятно на решенията за стойността на газа у нас не само за декември. Независимо от рязкото застудяване в цяла Европа цената на природния газ не се повишава, което се дължи на обстоятелството, че газохранилищата в цяла Европа са запълнени и се тегли от тях, коментира регулаторният шеф. Той посочи, че "Булгаргаз" също вече добива малки количества от газовото хранилище в Чирен. Другата причина, по думите му, за задържането и спада на цената на газа ее, че редица страни в Европа намират алтернативни маршрути за снабдяване с природен газ.
За декември природният газ у нас ще е от четири източника – една трета от количествата – 31.76 на сто е по азерския договор, втечнен газ ще ни доставят гръцките търговци ДЕПА и "Митилинеос", както и ще се черпи от запасите в "Чирен".
Каква ще точната цена ще стане ясно на 1 декември, когато "Булгаргаз" внесе коригираното си окончателно заявление, а регулаторът го разгледа закрито и го утвърди.
За януари от "Булгаргаз" не са представили публично прогнозата си за цената, както правеха това за месеца след този, за който внасят ценово заявление. През октомври за последно бяха обявени тези изчисления, този месец се наложи да се чака публикуването от енергийния регулатор на ценовото заявление за декември, а прогноза за януари няма. Дружеството твърди, че не е длъжно да информира медиите за тези свои калкулации и досега ги правело на добра воля.
От думите на Иван Иванов става ясно, че може да се очаква пред следващите месеци благоприятно влияние върху цените да окаже предстоящото пускане в експлоатация на газовата връзка София – Ниш и на терминала за регазификация в Александруполис. по неофициална информация интерконекторът се очаква да влезе в експлоатация около средата на декември, а терминалът ще заработи около 1 март 2024 г., обяви миналата седмица директорът на проектната компания, която ще е и оператор на терминала – "Газтрейд". В това дружество 20% дял има българският газов оператор "Булгартрансгаз".
Там "Булгаргаз" има резервиран капацитет за доставка на 1 млрд. куб. м годишно, за които беше проведен търг за целия десетгодишен период на запазените обеми, но държавното дружество месеци наред не обявява компанията, която го е спечелила с аргумента, че се договарят детайли.
mediapool.bg