Включеният в Бюджет 2024 списък на държавните инвестиционни проекти, както и тези на общините, които ще се финансират от специален фонд с 1 млрд. лв., може да взриви приемането на финансовия план на държавата.
По текстовете и принципа на отсяване на проектите има спорове, а заседанието за второто четене на бюджета в ресорната комисия е насрочено за неделя, от 13 часа.
Правителството пое ангажимент в управленската си програма да въведе капиталово бюджетиране. Така финансовият министър Асен Василев реши да включи като приложение към бюджета приоритетни за финансиране проекти на министерства и институции. Към датата на внасяне на бюджета в Народното събрание те са 474.
За общините пък ще се отпусне специален фонд от 1 млрд. лв. за 2024 г., като парите ще бъдат разпределени приоритетно за включените в друго приложение проекти за местната власт, които към момента са близо 800 и идват от 261 общини.
Листата ще може да се коригира до 1 март с решение на Народното събрание.
Новата технология на бюджетиране обаче има няколко спорни момента, които трябва да се уточнят между двете четения на бюджета.
Разходният таван
Най-големият проблем е, че стойността на проектите за общините, включени в приложението на бюджета, далеч надхвърля 1 млрд. лв. По сметките на регионалното министерство към момента те са за около 2.5 млрд. лв.
В същото време е заложено максималният разходен таван за периода 2024 - 2026 г. да бъде 4.6 млрд. лв., тъй като проектите ще се реализират през следващите три години.
На практика за три години напред депутатите ще разпишат харчене за милиарди, чрез което значително ще ограничат финансовото министерство при разработването на следващите бюджети.
От друга страна обаче общините трябва да имат сигурност, че като започнат един голям проект - например подмяната на ВиК мрежа, за който са необходими няколко години, той ще бъде завършен. В противен случай инвестицията няма да има никакъв ефект, коментира министърът на регионалното развитие Андрей Цеков по време на срещата си с местната власт в понеделник.
Лимит за всяка община
Другият спорен въпрос е свързан с лимитите за общините. Първоначално бяха предвидени лимити за финансиране на една община спрямо населението. След политически пазарлъци обаче се реши да няма ограничение за броя проекти и стойността им, с които всяка община да кандидатства за средства от Националната инвестиционна програма.
Така кметовете, които бяха преизбрани имаха предимство пред новоизбраните. Те са наясно кои проекти са готови и можеха да ги внесат. Имаше и неразбрали кметове, че лимитите са отпаднали. Отделен е въпросът, че юридически не е издържано кметовете да са вносители на предложенията, тъй като местният бюджет се гласува от общинския съвет.
Преди второто четене на Закона за държавния бюджет за 2024 г. се предвижда министърът на регионалното развитие да сключва с кметовете договори със срок на изпълнение и въвеждане в експлоатация на проектите до 31 декември 2026 г. Те може да са основен ремонт и реконструкция на улици и общински пътища, ВиК системи и съоръжения публична общинска собственост, както и за ремонт на сгради публична общинска собственост - например училища, читалища, детски градини, както и за благоустрояването на градове и села.
Договорите ще се сключват само при условие че има издадено валидно разрешение за строеж за проекти за строително-монтажни работи или виза за проектиране.
Според замисъла на правителството общините с над 180 000 души ще могат да реализират проекти до 100 млн. лв., а за останалите категории лимитите са съответно до 50 млн. лв., до 30 млн., до 15 млн., до 10 млн. и до 6 млн. лв.
Допустимост на разходите
Другият спорен момент е свързан с допустимостта на разходите. Сега има подадени проекти, които вече са изпълнени от общините и на практика се иска да бъдат разплатени от държавния бюджет, докато местната власт е теглила за реализацията им кредит, коментира регионалният министър Андрей Цеков. От обясненията му стана ясно, че правителството няма намерение да финансира такива проекти.
Регионалният министър смята още, че трябва да се заложи механизъм, който да не позволи с национално финансиране да се изпълняват проекти, които могат да получат безвъзмездни европейски средства от различните програми.
Все още не е ясен и моделът, по който ще се оценяват проектите. Амбицията ми е да има ясни правила, регламент и критерии за оценка, каза Андрей Цеков. Премиерът Николай Денков пък обеща пред местната власт, че "няма да има деление на общините по партиен или друг признак".
Пълна прозрачност
Премиерът Николай Денков обеща да има "пълна прозрачност" по отношение на изпълняваните от общините проекти, за да може обществото да контролира тяхното изпълнение.
"Част от проектите изглеждат добри, но други са безобразни", каза Денков пред кметовете на общини. Той не даде пример за безобразен проект. Бившият заместник-министър на екологията Тома Белев пред изданието "Сега" даде пример с малката община Бойница. Тя кандидатства за изграждане на закрито стрелбище за около 700 000 лв. "Колко от 1000-та човека в Бойница ще ползват това закрито стрелбище и какъв принос ще има то към развитието на местната общност и икономика", попита Белев.
Кметове се оплакаха, че вървят емисари по градове и села, които предлагат услугите си, за да им прокарат проектите за финансиране от правителството.
По този повод премиерът каза, че е "много важно да пресекат емисарите". "Не е тяхна работа да бъдат вносители на вашите проекти. Това са вашите проекти и ще има процедура и вие ще можете да си ги внесете като вносители", успокои Денков кметовете, които не са успели още да се ориентират в обстановката.
mediapool.bg