Държавната Българска банка за развитие (ББР) обяви, че е засекла схема за измами с Covid кредити, чиято приблизителна стойност е 35 млн. лв. Служители на търговска банка са участвали в система за злоупотреба с кредити по Covid програмата на банката, обяви в предаването на бТВ "120 минути" в неделя директорът на ББР Цанко Арабаджиев.
"При един мониторинг забелязахме, че има търговска банка, отпускала кредити по Covid програмата, има значително по-лоши параметри на портфейла. 35% от отпуснатите кредити са с просрочване над 90 дни, а при останалите банки са тези кредити са между 1 и 3%", посочи той.
"Портфейлът е бил 100 милиона. 35% от тези 100 милиона лева са с просрочване над 90 дни. Направихме проверка и установихме организирана система за злоупотреба с програмата. Фирми са били придобивани малко преди да отговарят на условията по Covid програмата. Отпуска им се кредит. Парите не се използват по предназначение. Вместо да се покриват разходи като заплати и плащане на доставчици, трета фирма издава фактура за несвойствена дейност – доставка на зърно, примерно. Плащате и парите отиват в третата фирма. Често фирмата длъжник се продава на малоимотни лица след това", обясни Арабаджиев.
Още по темата
Започнаха проблемите с безлихвените кредити на граждани заради Covid
7 юли 2022 14:22
От официалните отчети на ББР също става ясно, че тя е направила сериозни провизии заради очакваните загуби по Covid програмата. "В началото на 2023 г. банката извърши преглед на състоянието на портфейла от гаранции с цел калибрирането на модела за очаквани кредитни загуби спрямо ефективно постигнатите параметри. В резултат банката промени провизионния процент за обезценките от очаквани кредитни загуби по програмата за гарантиране на кредити за юридически лица на 27.6% и запази процента за провизиране на обезценките от очаквани кредитни загуби по програмата за гарантиране на кредити за физически лица на 36%", пише в отчета за 2022 г. Към края на миналата година провизиите по програмата са възлизали на 127 млн. лв.
По думите на Арабаджиев ББР няма да плати гаранцията по проблемните заеми към търговската банка. Според него групата за измами е действала на ниво отделни служители - схемата е минавала през два клона на търговската банка в София и през трима служители в тях. "Малка е групата. Засякохме го навреме и нито един лев от гаранцията няма да бъде платен", заяви директорът на ББР.
"Времето, където някой заграбва ресурс, а ББР го плаща, приключиха", каза още Арабаджиев.
Той коментира и злощастното развитие с един от най-големите кредити на банката - този в размер на близо 150 млн. лв. за фирма, смятана за свързана с Румен Гайтански - Вълка, който в крайна сметка се необслужван, а прокуратурата прекрати производството по случая.
"Този кредит не е отпускан, за да бъде върнат. Фирмата е взета от нас. Назначили сме управител. По неволя се занимаваме с пътно поддържане. Прокуратурата прекрати производството. Обжалвахме пред по-висшата прокуратура, но и тя го прекрати. Написахме писмо до главния прокурор, нямаме информация какво ще е решението. Чакаме реакция от Борислав Сарафов", обясни Арабаджиев.
Той коментира още, че държавната банка финансира бизнеси и проекти, които имат по-висок риск, в което се състои и насърчителната й функция.
"Интересът към нашите кредити се увеличава. Трансформацията ни е успешна. Банката е одобрила кредити за над 130 милиона лева. Пазар за нашите продукти има. Малките и средни предприятия нямат достъп до финансиране, противно на нагласите, и ние се опитваме да запълним този сегмент", подчерта Арабаджиев.
"През 2020 г. и 2021 г. загубите на банката бяха за 400 млн. лева. Това е колосална сума. За последните две години банката е на печалба. 2023 година ще завършим с 30 милиона. Съотношението между разходи и печалба е едно от най-добрите в банковата система", каза още той.
mediapool.bg