Кламер БГ - Бизнес новини: МФ спешно написа проектозакон заради казуса с КТБ

МФ спешно написа проектозакон заради казуса с КТБ

Бизнес

|
Четв, 01 Септ 2022г. 13:46ч.
МФ спешно написа проектозакон заради казуса с КТБ

МФ спешно написа проектозакон заради казуса с КТБ

Министерството на финансите спешно е изготвило законопроект, с който ще се поправят казуси като тези на фалиралите съответно през 2005 г. и 2014 г. Международна банка за търговия и развитие и КТБ. В бъщете акционерите ще могат да обжалват отнемането на лиценза на банка, пише в проект на промени в Закона за банковата несъстоятелност.

Преди два дни Европейският съд по правата на човека се произнесе, че акционерите в КТБ, основният от които бе Цветан Василев, са били лишени от правото да обжалват отнемането на лиценза на банката. Страсбург установи проблем със законодателството, по силата на което е отнет лицензът. По закон в такива случаи БНБ е задължена да назначи квестори, които действат от името на банката. Т.е. акционерите и ръководството на банката губят контрол върху действията на институцията. Така се оказва, че ако има съдебно обжалване за отнетия лиценз, то се води от квесторите, иначе казано – от същата институция, която е отнела разрешителното за работа.

След отнемането на лиценза през 2014 г. акционерите в КТБ се опитаха да обжалват. Върховният административен съд обаче реши, че те нямали правен интерес. Един от аргументите в тази посока е, че те формално вече не представляват засегнатата банка. Така акционерите бяха само трета страна по делото.

В решението на ЕСПЧ се посочва, че българското законодателство не е предвидило никакви други форми на съдебно обжалване или друга защита в подобни случаи.

Проблемът излезе на яве и през 2016 г., когато България отново бе осъдена в Страсбург по същия казус, но този път от акционерите на фалиралата през 2005 г. Международна банка за търговия и развитие (МБТР). Именно това дело се изтъква като основен мотив на МФ за законопроекта, който обаче бе публикуван ден след решението по казуса с КТБ.

"Със законопроекта се цели изпълнение на решението на ЕСПЧ по делото "МБТР срещу България" и гарантиране правото на защита на кредитна институция в производство по несъстоятелност, като се предвиди нормативна възможност за акционерите и лицата, които са представлявали банката към датата на решението на БНБ за отнемане на лиценза ѝ за извършване на банкова дейност или преди назначаването на квестори, да встъпят в производството по разглеждане на искането на БНБ и да обжалват решението на съда за откриване на производство по несъстоятелност", посочва в мотивите си финансовото министерство. В момента обаче няма парламент, който да приеме законопроекта.

В текстовете се предлага и допълнителна промяна – отмяна на възможността на министъра на финансите да предлага на Фонда за гарантиране на влоговете в банките да освобождава синдика на банка в несъстоятелност, когато синдикът не изпълнява задълженията си или с действията си застрашава интересите на кредиторите. Това правомощие на министъра на финансите бе записано в закона през 2015 г., но според МФ то не е достатъчно обезпечено, защото министърът няма механизъм, по който да следи как синдикът изпълнява задълженията си.

mediapool.bg