Кламер БГ - Бизнес новини: Държавата ще маха посредниците в оръжейните си сделки

Държавата ще маха посредниците в оръжейните си сделки

Бизнес

|
Ср, 30 Авг 2017г. 14:37ч.
Държавата ще маха посредниците в оръжейните си сделки

Държавните военни заводи вече ще купуват суровините си директно от производителите и ще изнасят готовата си продукция само през държавната фирма "Кинтекс", обясни министърът на икономиката Емил Караниколов пред Mediapool в сряда. По-рано през деня той заяви, че ще се премахнат посредниците в държавните оръжейни сделки, коментирайки предприетите от министерството му спорни действия по изкупуване на кредити на русенския военен завод "Дунарит", който в момента е със запорирани акции заради спор по собствеността. Идеята е дружеството, което е една от отломките на бизнес империята на бившия банкер Цветан Василев, според когото апетит за поглъщането му имал Делян Пеевски, да бъде одържавено.

"Работят с държавните дружества – "Кинтекс", и това е – посредници няма да има", заяви Караниколов пред бТВ, обяснявайки какво ще предприеме неговото ведомство по отношение на "Дунарит" и държавния оръжеен бизнес.

Преди два дни той обяви, че държавата е изкупила кредити на "Дунарит" за над 40 млн. евро, а сега каза, че са платени 67 млн. лв. заеми на предприятието, които са станали изискуеми през май 2017 г. Всъщност чрез фирма посредник парите отиват към фирма, свързвана с депутата от ДПС. Публикуваните в Търговския регистър документи сочат, че "Държавната консолидационна компания" (ДКК) е изкупила заеми на "Дунарит" за 47 млн. лв., създадени чрез верига от цесии, свързани с фалиралата Корпоративна търговска банка. Последният собственик на дълговете на русенското дружество към КТБ е била фирмата "Дипи", която пък ги е изкупила неясно с какви средства от "Виафолт Лимитед" от Британските Вирджински острови, свързвана с депутата от ДПС Делян Пеевски, който пък декларира, че не е имал, няма и няма да има интереси в оръжейния бизнес.

Посредникът "Дипи" на Добрин Иванов на свой ред продава вземанията си от "Дунарит" на синдиците на КТБ, които в замяна ще прехвърлят на "Дипи" активи на банката, които са предлагани за продан и към тях нямало интерес. Кои ще са те, ще бъде записано в анекс към договора между "Дипи" и синдиците на КТБ (ф). Реално обаче досега от активите на банката синдиците са предлагали на публична продан само 15.15 на сто от акциите на "Техномаркет България", чийто мажоритарен собственик през декември 2016 стана дубайската офшорка на Пеевски "Ти Джи Ай Мидъл Ийст" (TGI Middle East FZE). Предложените от КТБ акции бяха оценени на 5.987 млн. лв. като това беше вторият опит за продажба. Първият път цената беше 6.302 млн. лв. Други търгове за активи синдиците на КТБ не са обявявали и при това положение не е ясно какво още може да получи "Дипи", която по документи не личи да е свързана с Пеевски.

Името на бизнесмена политик обаче остава да витае около случващото се с "Дунарит". Според източници в оръжейния бранш фирми на депутата изкупуват военна продукция от държавното ВМЗ-Сопот на ниски цени, които после препродават на други търговци на оръжие на далеч по-високи тарифи. Има версия, че целта "Дунарит" да стане държавно е Пеевски да може да купува и от това предприятие евтина стока, която да изнася навън.

Схемата по овладяване на русенското предприятие тръгва от обвинение срещу единия от претендентите за негов собственик – Емилиян Гебрев (собственик на оръжейния завод "Емко") и тримата от директорския борд за източване на оръжейната фирма в полза на бившия мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев. Разследването означава отнемане на лиценза на "Дунарит" и тук се намеси държавата с мотива да запази дейността му и работните места. Според запознати всъщност целта е след като Пеевски през "Виафолт" не успява да овладее директно "Дунарит", това да стане през държавата и бъдещите сделки.

Сега обаче Караниколов обяви, че няма да има посредници в сделките на държавните оръжейни предприятия и декларира, че държавата смята да положи всички усилия да придобие "Дунарит".

Как точно ще стане това, продължава да е неясно, защото министърът на икономиката говори за публична продан, на която може да се яви всеки. Това е пазарен принцип, но "не вярвам, че някой ще може да се пребори с ресурсите на държавата", заяви той. По думите му "Дунарит" ще бъде купен с дивидентите, които получава ДКК от своите около 20 дъщерни фирми, сред които оръжейните ВМЗ-Сопот, "Кинтекс", "НИТИ" Казанлък и "Авионамс". Всички те са на печалба, каза Караниколов.

Доколкото в момента се правят опити притиснатото от прокуратурата ръководство, което не може да бъде сменено заради запора на акциите, да назначи прокурист, вероятно идеята е бъдещият управител на предприятието да обяви неговата продажба. За целта обаче съдът трябва да свали запора. Това най-вероятно ще се случи, тъй като свързваната с Пеевски "Виафолт", която в качеството си на кредитор хвърли големи усилия да блокира сделката по овладяване на "Дунарит" от Гебрев, вече е продала вземанията си от "Дунарит" и не би трябвало да има правни основания за претенции към собствеността.

Междувременно държавата отне за 6 месеца външнотърговския лиценз на "Емко", поради което дружеството не може да продаде навън договорена вече продукция за стотици милиони и изпада в кризисна ситуация. Този ход най-вероятно ще принуди Гербев да се откаже от претенции върху "Дунарит", за да запази останалия си бизнес.

"В този сектор вакуум няма и ако чуждите конкуренти усетят (проблемите на "Дунарит") веднага ще влязат на мястото му", коментира Караниколов предприетите действия от държавата.

По думите му, ако не се е била намесила държавата, е имало опасност русенското предприятие да бъде обявено в несъстоятелност и лица, които са искали да си върнат кредитите, да започнат разпродажба на активи. "Предстоеше опит фирма да овладее дружеството, което няма реален собственик", каза Караниколов.

На въпрос дали одържавяването на предприятие е в полза на частна фирма, той каза: "Не ни интересуват имена, а предприятието да продължи да работи". А по повод бъдещото придобиване от държавата отбеляза, че това "все пак е военнопромишлен комплекс, не може да се яви някой от ИДИЛ".

Икономическият министър посочи още, че държавата се намесва, за да гарантира 5 хиляди работни места в Русенско, какъвто е мултиплициращият ефект от дейността на "Дунарит".

Той каза, че със синдикатите в завода било разговаряно, след като държавата придобие "Дунарит", предприятието да влезе в забранителния за приватизация списък. В същото време правителството се готви да внесе проектозакон за прекратяване на продажбата на държавни активи въобще.

Работници от "Дунарит" обаче не вярват в добрите намерения на държавата. Преди да бъде приватизирано, в предприятието работеха около 300 души и нямаше сигурност кога ще си получим заплатите, каза един от тях пред бТВ. "Сега сме много по-добре – в завода работят над 1300 души, а заплатите се получават редовно", допълни той.

"Няма са се запази това, което е (след като "Дунарит" стане държавен – бел. ред.). Държавата ще го разпилее и ще го продаде за 1 лев след това", коментира друг работник.

Надяваме се при назначаването на търговския представител на дружеството от страна на държавата поне да се съобразят с мнението ни и той да е човек от завода, който добре го познава, каза синдикалистка пред бТВ.

На аргумента, че държавата не е добър стопанин, Караниколов обаче даде пример с придобития отново от държавата през тази година военен завод "Авионамс", който също бе част от империята, в който под държавно управление вече се получават редовно заплатите и работи върху договори с НАТО. Министърът дори обяви, че предстои вдигане на заплатите в "Авионамс" до края на годината ,но не посочи с колко.

mediapool.bg