Кламер БГ - Бизнес новини: Държавата няма да има реален глас в управлението на ПИБ

Държавата няма да има реален глас в управлението на ПИБ

Бизнес

|
Вт, 28 Юли 2020г. 17:41ч.
Държавата няма да има реален глас в управлението на ПИБ

Държавата няма да има реален глас в управлението на Първа инвестиционна банка, въпреки че плати близо 140 млн. лв. от парите за данъкоплатците, за да придобие дял от банката, и въпреки уверенията на правителството в тази посока.

Това излиза от решението на Комисията за защита на конкуренцията, с което тя одобрява сделката за покупката на 18.3% през Българската банка за развитие.

От документа личи, че държавата не си е подсигурила никакви специални права гласът й да се чува при ключовите решения за управлението, каквато е практиката в развитите държави.

"Първа Инвестиционна Банка АД е под съвместния контрол на двамата основни акционери Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, всеки от които досега притежаваше по 42.5% от капитала. Независимо, че планираното увеличение на капитала на ПИБ ще доведе до промяна в акционерната структура и съответно в притежавания от тях акционерен дял ще намалее до по 31.35% от акционерния капитал, това няма да се отрази на вида контрол, осъществяван към момента", посочва антимонополният орган.

Според решението не се предвиждат изменения в устава на ПИБ, отнасящи се до начина на вземане на решения от управителните органи на дружеството и начина на управление. Двамата основни акционери заедно ще имат възможност да налагат вето върху решения, които са съществени за конкурентното поведение на предприятието.

"В случаи, при които не е представен целият акционерен капитал, лицата Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, с оглед притежаваното от тях акционерно участие, биха могли дори самостоятелно да приемат съответните решения. Предвид дългогодишните и трайни икономически интереси на двете физически лица, може да се приеме, че същите и занапред ще продължат да следват единна политика относно търговското поведение на ПИБ. Навлизането на ББР като акционер не ѝ предоставя права, включително специално уговорени, посредством които да осъществява решаващо влияние върху търговското поведение на ПИБ", пише още в решението на КЗК.

При обявяването на решението за покупката на дела от банката бившият финансов министър Владислав Горанов увери, че държавата ще влияе върху управлението на финансовата институция. ББР ще може да участва пълноценно в управлението на ПИБ като гарант за увеличение качеството на управлението и допълнителна гаранция за стабилността на банковата система като цяло, увери Горанов на 12 юни. В отговор на въпрос тогава той посочи, че предстои ръководството на държавната банка да влезе в разговори с другите акционери за "подобаващо участие" в органите на управление на ПИБ.

Досега обаче държавата не е допусната в надзорния съвет.

"Лъжите и неграмотността на властта лъснаха в решението на Комисията за защита ОТ конкуренция, с което разрешава на банката за развитие да закупи дял от ПИБ. Вече бившият министър Караниколов разправяше, че държавата ще има представители в управлението на банката. Първо обаче общото събрание на ПИБ не допусна промени в надзорния съвет. В нормалните държави, когато държава влиза в банки, тя го прави на по-ниски от пазарните цени и със споразумение, че ще има контрол, докато банката не изкупи обратно акциите. Тук България купува на двойна цена и не договаря абсолютно нищо публично. Цеко и Ивайло ще продължат да имат пълен контрол. Което предполага, че са налице тайни договорки. Защото никой не дава 140 милиона ей така, без да получи нищо. Само че щом държавата не получава, значи някой друг е напълнил чекмеджето. Няма друга опция", коментира съпредседателят на "Демократична България" Владислав Панев (Зелено движение).

Близо 7.9% от новия капитал на ПИБ бяха купени от Valea Foundation на чешкия милиардер Карел Комарек, който очевидно също няма да има особен глас в управлението на ПИБ.

mediapool.bg