Кламер БГ - Бизнес новини: ИТН залага още капани пред приемането на еврото

ИТН залага още капани пред приемането на еврото

Бизнес

|
Пон, 30 Май 2022г. 18:20ч.
ИТН залага още капани пред приемането на еврото

Любомир Каримански

Партията на Слави Трифонов "Ива такъв народ" (ИТН), която на теория подкрепя приемането на еврото от 1 януари 2024 г., предприе поредните инициативи за разколебаване на преобладаващия политически консенсус по темата. Във вторник се предвижда провеждането на широка дискусия по темата в парламента по идея на председателя на бюджетната комисия и неуспял кандидат за управител на БНБ Любомир Каримански от ИТН. Освен това партията е внесла и проекторешение, според което приетият от правителството миналата седмица технически план за въвеждане на еврото у нас може да се прилага само след анализ на ефектите от въвеждането на единната валута.

Приемането на България в еврозоната изисква политическо решение както от страна на българските власти, така и от страна на държавите членки на паричния съюз, Европейската комисия и Европейската централна банка. Каквото и да показват експертните анализи, крайната дума е на политиците, които често ползват подобни теми за популизъм и пропаганда, които вместо да информират обществото, сеят разделение и манипулации.

"Националният план за въвеждане на еврото в Република България да се прилага от деня на приемането от Народното събрание (НС) на анализ на ефектите от въвеждането на единната европейска валута у нас", предвижда проекторешението, внесено в понеделник в деловодството на парламента. Под предложението са се подписали председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Любомир Каримански, заместник-председателят на НС Ива Митева и председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.

Проекторешението предвижда още анализът на ефектите от въвеждане на еврото в България да се изготви от Министерството на финансите и Българската народна банка и да съдържа: основните политики в еврозоната; икономическата и финансовата политика на България; състоянието на българската икономика; очакваните промени, ползите, разходите, рисковете и предизвикателствата от присъединяването към еврозоната; както и ефектите от въвеждането на еврото в други държави.

Настоящото проекторешение е свързано с прилагането на приетия от Министерския съвет на 27 май т.г. Национален план за въвеждане на еврото и е продължение на установената в 47-ото НС практика важни държавни решения да се прилагат след задълбочено обсъждане и решение от парламента, отбелязват вносителите. Като друг аргумент те посочват необходимостта от предварително изготвяне на стратегически анализ на ефектите от въвеждането на единната европейска валута у нас. Към днешна дата в Народното събрание още не е представен такъв анализ, отбелязват от "Има такъв народ". В същото време преди дни вицепремиерът Асен Василев посочи, че анализът вече се пише от МФ и БНБ.

mediapool.bg