Кламер БГ - Бизнес новини: Експерти: Вкарваме си автогол при газови преговори с Русия

Експерти: Вкарваме си автогол при газови преговори с Русия

Бизнес

|
Пон, 22 Авг 2022г. 20:14ч.
Експерти: Вкарваме си автогол при газови преговори с Русия

Експерти: Вкарваме си автогол при газови преговори с Русия

Енергийният експерт Васко Начев разкритикува служебното правителство за това, че се е поддало на натиска на синдикалните и работодателските организации за необходимостта от възобновяване на преговорите с "Газпром". В понеделник, след заседание на извънредния щаб за газовите доставки, енергийният министър Росен Христов заяви, че преговорите с "Газпром" изглеждат неизбежни.

Изявлението му дойде след като в петък той прие офертата само за един от предлаганите седем танкера с втечнен газ и обяви, че офертите в паралелно провеждания търг за вчетнен газ до края на годината са били по-скъпи. Христов обаче не каза какви са резултатите от третия търг – за доставка на газ на виртуална точка в България за октомври, ноември и декември.

Според Начев най-вероятно преговорите с "Газпром" ще са безрезултатни и по-лошото е, че Кремъл ще ни удари плесница.

"Очевидно ще трябва да се обърнем към тях", цитира във Фейсбук експертът отговора на енергийното министерство на исканията на бизнеса и синдикатите за преговори с "Газпром" и допълва:

"Чудесно, но:

1. Бизнесът и Ванчето Григорова да кажат, каква е според тях оптималната цена, която те очакват, или могат да понесат? И оптимална спрямо какво?

2. На каква цена те смятат, че "Газпром" би ни доставил газа през м. септември при вариант, че TTF (Нидерландската борса) днес е някакви си 569 лв/MWh.

3. Защо този бизнес не се интересува каква е причината, за да не получаваме днес пълните количества азерски газ по цената на дългосрочния договор? Само 1/3 от него е на цена от 30 евро/MWh, останалите 2/3 са на цена от TTF минус 20 евро/MWh? И не, не е причината в липсващия все още интерконектор с Гърция!!!

4. Дали същите тези искащи си руския доставчик си дават сметка, че всякакви разговори с "Газпром" извън това, което прави "Булгаргаз" от 27 април до момента, водят само и единствено към наливане вода в мелницата на "Газпром" и влошаване на нашата позиция при евентуален арбитраж?

5. Ще декларира ли бизнесът, който иска компенсация, че няма да включва пазарната цена на газа при ценообразуването на произвежданата от него продукция, а компенсираната такава?

6. Бизнесът иска евентуални компенсации да бъдат раздавани на калпак, или само след представяне на финансов модел от страна на искащите?".

"Най- вероятно разговорите с "Газпром" ще са безрезултатни. Преговарящите ще получат звучен шамар от Кремъл. Лошото е, че след по-малко от два месеца те си отиват, но попарата, която надробят, ще трябва ние да я сърбаме… От поведението на кризисния щаб към служебното правителство остава усещането, че света започва от тях. Лошото е, че с действията си силно ни "теглят" и към усещането за край на света след тях!?", посочва още Начев.

Бившият енергиен министър Трайчо Трайков коментира пред бТВ, че преговорите с "Газпром" не са неизбежни.

"Нищо неизбежно не виждам. Преди да се предприеме каквото и да било, трябва да сме сигурни в това как ще се отрази на бъдещия ни арбитражен спор с "Газпром". Това вече е неизбежно. Арбитраж ще има и той ще е за стотици милиони. Всяко действие в тази ситуация трябва да бъде подчинено на тази цел", коментира той.

Според Трайков е опасно да се подновяват доставките от "Газпром".

"Ако сключите договор с нормален търговски доставчик, той казва докога и на каква цена важи офертата му. Тук имате договор, а утре нямате. Формулата на газпромския газ е следната: 70% от цената е свързана към абсурдно скъпия газ от борсите и 30% е като азербайджанския. Като съберете 70-те и 30-те процента, ще стане нещо по-евтино от борсовата цена, но много по-скъпо от този от Азербайджан", посочи той.

По думите му решението на проблема с газовите доставки е в две посоки - "осигуряване на количествата газ на разумна цена и намаляването на потреблението или намиране на алтернативна за тези количества, които не могат да бъдат набавени на разумна цена".

Трайков смята, че някои индустриални потребители, които използват природен газ за гориво, да минат на амоняк, на пропан-бутан или на втечнен нефтен газ (LPG).

"Малки бизнеси, които използват газ, или домакинствата биха могли да бъдат на електричество", смята той.

mediapool.bg