Кламер БГ - Бизнес новини: ЕК ще променя фискалните си правила

ЕК ще променя фискалните си правила

Бизнес

|
Ср, 05 Фев 2020г. 14:57ч.
ЕК ще променя фискалните си правила

Европейската комисия стартира процес по промяна на фискалните правила, които следваше по време на икономическата криза, стана ясно в сряда.

Тя започва дебати и обществено обсъждане по въпроса, като решение се очаква да има до края на 2020 г. В сряда комисията представи преглед на ефективността на рамката за икономическо наблюдение и откри обществен разговор за нейното бъдеще, гласи съобщение на институцията.

ЕС е изправен пред икономически обстоятелства, променили се значително от времето, когато правилата бяха създадени, твърди Брюксел.

"Европейската икономика отчита ръст вече седем поредни години. Нито една държава в ЕС днес не е обхваната от мерките на Пакта за стабилност и растеж (процедура при прекомерен дефицит), а през 2011 г. от тази процедура бяха засегнати 24 държави. Възможностите за растеж на много държави в ЕС не са се възстановили до равнищата отпреди кризата, а в някои равнището на бюджетния дълг остава високо. Тласъкът за реформи отслабна, като се наблюдава неравномерен напредък в различните държави и области на политиката", отчита ЕК.

Целта на прегледа е да оцени ефективността на рамката за икономическо наблюдение при постигането на три основни цели - осигуряване на устойчиви държавни финанси и икономически растеж, както и избягване на макроикономически дисбаланси; създаване на условия за по-тясно съгласуване на икономическите политики; насърчаване на сближаването на икономическите резултати на държавите в ЕС.

В прегледа се отчита, че досега рамката за наблюдение е подпомогнала поправянето на съществуващите макроикономически дисбаланси и намаляването на бюджетния дълг. Това е помогнало за създаването на условия за устойчив растеж, намалило е уязвимостта към икономически сътресения.

Насърчени са били устойчивото сближаване на икономическите резултати на държавите и по-тясното съгласуване на фискалните политики в еврозоната. Държавният дълг остава висок в някои държави и фискалната позиция на равнището на държавите в ЕС често беше проциклична. Структурата на бюджетите не е станала по-благоприятна за растежа, като държавите неизменно са предпочитали да увеличат текущите разходи, вместо да защитят инвестициите, сочи оценката на ЕК.

Фискалната рамка обаче е станала прекалено сложна, като същевременно се преследват множество цели. Това е довело до намаляване на прозрачността и предвидимостта.

Комисията приканва заинтересованите страни, включително другите европейски институции, националните власти, социалните партньори и академичните среди, да участват в обсъждането, за да представят вижданията си за рамката за икономическо управление досега и възможните начини за повишаване на нейната ефективност.

mediapool.bg