Франция, Германия и Европейската комисия изразиха в петък надежда, че до края на годината правителствата на страните от Европейския съюз ще постигнат споразумение относно промени в единните бюджетни правила на ЕС, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Финансовите министри на страните от Евросъюза обсъждаха в Брюксел до ранните часове на деня евентуални промени на правилата за бюджетните дефицити и дълговете, които държавите от Европейския съюз трябва да спазват, без да постигнат договореност.
Държавите от ЕС са се разделили приблизително на два лагера, ръководени от Германия и Франция, посочва Ройтерс.
Париж и Берлин все още имат различия по въпроса как да бъдат третирани инвестиционните разходи на дадена страна от ЕС, когато бюджетният й дефицит надхвърли лимита, определен от Евросъюза.
Друга спорна тема е свързана с "процедурата при прекомерен дефицит" в ЕС.
Пактът за стабилност и растеж (ПСР) включва правила, които изискват бюджетният дефицит на всяка от страните от Евросъюза да не надвишава 3% от брутния й вътрешен продукт (БВП), а публичният й дълг да е под 60% от БВП.
Когато дадена страна наруши правилото за тавана на бюджетния дефицит, тя трябва да започне да го намалява с по 0.5% от БВП всяка година, докато отново го снижи до под 3%. Това задължение за страните от Евросъюза се нарича "процедура при прекомерен дефицит", посочва Ройтерс.
Франция обаче настоява "стъпката", с която се намалява бюджетният дефицит в рамките на "процедура при прекомерен дефицит", да бъде по-малка от 0.5%.
Позицията на Германия е, че "прекомерният дефицит трябва да бъде намален бързо", заяви вчера германският финансов министър Кристиан Линднер преди началото на преговорите в Брюксел.
Днес той представи още по-категоричната позиция на Берлин: "Прекомерните бюджетни дефицити трябва да бъдат намалявани, а не извинявани", заяви Линднер. Той изрази загриженост за бъдещето на Пакта за стабилност и растеж на ЕС.
Германският финансов министър съобщи, че в ЕС има "широк консенсус" относно необходимостта от въвеждането на ясни правила за нивата на бюджетните дефицити и държавните дългове на страните от Евросъюза.
Испания, която е ротационен председател на Съвета на Европейския съюз до края на годината, обмисля организирането на извънредна среща на финансовите министри, за да бъде постигнато споразумение за промени в единните бюджетни правила на ЕС, според дипломати.
Времето притиска страните, тъй като новите правила трябва да бъдат одобрени от сегашния Европейски парламент, който ще се разпусне през април преди изборите за нов Европарламент през юни.
mediapool.bg