Кламер БГ - Бизнес новини: Българските фирми са на опашката в ЕС по ползване на изкуствен интелект

Българските фирми са на опашката в ЕС по ползване на изкуствен интелект

Бизнес

|
Четв, 09 Юни 2022г. 16:18ч.
Българските фирми са на опашката в ЕС по ползване на изкуствен интелект

Българските фирми са на опашката в ЕС по ползване на изкуствен интелект

Дания е европейската държава, чиито компании са използвали най-много технологии с изкуствен интелект през 2021 г., а българските фирми се нареждат сред последните в класацията. а на края на опашката е Румъния, според данните на Евростат за прилагането на модерните смарт технологии в бизнеса.

Те включват изкуствен интелект, който дава на машините и системите възможността да се обучават и вземат решения с известна степен на автономност, за да постигнат специфични цели, както и Интернет на нещата – среда, в която машини, устройства, сензори и системи са свързани помежду си и могат да си комуникират чрез интернет.

Няколко са технологиите с изкуствен интелект, които се вземат предвид за изготвянето на класацията. Става въпрос за текстови анализи от машини; преобразуване на говорима реч в писмен формат; технологии, генериращи писмен или говорим език; такива, които разпознават предмети или хора на базата на снимки; машинно обучение за анализ на данни; технологии за автоматизиране на работни процеси и вземане на автономни решения от машините и такива за самостоятелното им придвижване във физическа среда.

През 2021 г. 8 на сто от компаниите в ЕС са използвали поне една от тези технологии с изкуствен интелект, отчита Евростат.

В Дания 24 на сто от компании използват някоя от технологиите. Други страни с относително високо усвояване на изкуствения интелект са Португалия (17%) и Финландия (16%).

Междувременно най-малко компании са използвали някоя от тези седем технологии за изкуствен интелект през 2021 година в Румъния (1 на сто). На опашката са още Полша, Унгария, Кипър, Естония и България (с по 3 на сто).

През 2021 година 29 на сто от компаниите в ЕС са използвали свързани устройства или системи, които могат да бъдат наблюдавани или контролирани дистанционно чрез интернет. Най-голяма част от компаниите, използвали Интернет на нещата, са го правили за сигурността на помещенията (интелигентни алармени системи , камери и други смарт устройства – 72 на сто). По-малко компании са използвали Интернет на нещата за управление на потреблението на енергия (интелигентни измервателни уреди и термостати - 30 на сто) или за техническо обслужване (сензори, които проследяват необходимостта от техническо обслужване на машини и превозни средства - 24 на сто).

Сред страните членки над половината от компаниите в Австрия (51 на сто) са използвали Интернет на нещата през 2021 година. След нея се нареждат Словения (49 на сто), Финландия и Швеция (40 на сто и в двете страни). За сметка на това най-нисък дял е регистриран в Румъния (11 на сто), България (15 на сто) и Естония (17 на сто).

mediapool.bg