Кламер БГ - Бизнес новини: На "Кока-Кола" се пада половин процент от БВП на България за 2021 г.

На "Кока-Кола" се пада половин процент от БВП на България за 2021 г.

Бизнес

|
Четв, 09 Юни 2022г. 18:14ч.
На "Кока-Кола" се пада половин процент от БВП на България за 2021 г.

Тимът на

на компанията през 2020-2021 г." style="float: right; margint-left: 1.5em;" />

Икономически принос от 0.5% от брутния вътрешен продукт на България през 2021 г. и данъчен от 1 процент, както и значително намаляване на въглеродни емисии и използването на все повече зелен ток, отчете в четвъртък "Кока-Кола ХБК България". Компанията представи своя доклад за устойчиво развитие за 2020-2021 г., който оценява икономическото въздействие на световната компания у нас на 640 млн. лв. добавена стойност в посочения период.

Световният производител на безалкохолни напитки отчете, че е купил от местни доставчици стои и услуги за над 131 млн. лв. през миналата година, с което затвърждава приноса си към българската икономика.

Извън прякото влияние, всяко 1 работно място в Системата поддържа 4 външни работни места, а всеки 1 лев, изхарчен за напитки на "Кока-Кола", води до 75 стотинки приходи за България.

Компанията е внесла в бюджета 41 млн. лв. данъци, а непрекият й принос към хазната е още 237 млн. лева, от които 143 млн. лева са данък добавена стойност. Всичко това се равнява на 1/2 от държавния бюджет за култура на година или на годишните разходи за образование на около 95 000 ученици, отчита докладът.

В него се посочва още, че през изминалата година са изпълнени предварително част от дългосрочните цели в сферата на устойчивото развитие на "Кока-Кола". 100% от опаковките на всички нейни продукти вече са рециклируеми, а преките въглеродни емисии са намалели с 30 процента, спестявайки над 90 483 тона въглеродни емисии от цялостната й дейност в България за 2020 г. и 2021 г.

Намалени са и въглеродните емисии на единица произведена напитка с 37% спрямо 2019 г, като енергията, необходима за производство на 1 литър напитка, е с 10% по-малко.

Заводите в Костинброд и Банкя са постигнали рекордно понижение на разходите за вода - с 16%, като компанията вече е член и на Alliance for Water Stewardship (AWS).

През 2021 г. компанията постига намаление на общото количество отпадък от производствените си процеси с 23% спрямо 2019 г., а 48% от използваната енергия е от възобновяеми и чисти източници. Производството в завода в Банкя разчита на 100% зелена енергия.

"Географският отпечатък на "Кока-Кола Хеленик" обхваща вече 29 държави и във всяка от тях ние вярваме, че ангажимент на добрите компании е не само да предлагат отлични продукти и услуги, но и да допринасят устойчиво за общото ни по-добро бъдеще", коментира при представянето на доклада Юрг Буркхалтер, изпълнителен директор на "Кока-Кола ХБК България".

"Постигнатите резултати ни дават стимул да поемем още по-смели ангажименти, а именно - до 2040 г. да постигнем нетни нулеви емисии, а до 2030 г. да събираме и рециклираме 100% от опаковките, които пускаме на пазара. Целите са амбициозни, но постижими", допълва той.

"Вече направихме първата значима стъпка по изпълнението на стратегията ни за "Свят без отпадъци", а следващата ни голяма цел е до 2030 г. нашите опаковки да са съставени от минимум 50% рециклиран материал", отбеляза Дора Стрезова-Николова, изпълнителен директор на "Кока-Кола България".

"Новите ни прикрепени капачки към бутилките с минерална вода "Банкя" вече улесняват събирането и рециклирането на цялата опаковка, а картонената технология KeelClip на мултипак от 6 кена Кока-Кола ще спестява 2 тона опаковъчно фолио в България годишно", коментира тя.

Зад произведените от компанията 355 милиона литра напитки стоят редица иновации, както и инфраструктурни проекти в заводите ѝ в Костинброд и Банкя на обща стойност от 12 млн. лв., допълва производителят на безалкохолни напитки.

mediapool.bg