През зимния сезон вълната и вълнените дрехи стават все по-търсени. Освен че е топла, вълната е естествено устойчива на миризми, петна и мачкане. Но все пак и доста специфична, когато става дума за пране, и така много неопитни домакини са вадили от пералните си смалени и негодни за използване дрехи. Как да перете правилно вълна в пералнята? Вижте какво съветват специалистите.
Може ли да се пере вълна в пералнята
Много домакини твърдят, че най-безопасно е да перете вълнените си дрехи на ръка. И вероятно са прави – прането на ръка дава възможност да контролирате процеса във всеки миг и да бъдете достатъчно внимателни и нежни към вълнените тъкани.
Друг вариант е да дадете дрехите си на химическо чистене, където специалистите ще ги почистят по подходящ начин и ще гарантират, че няма да има повреждане на тъканта. Но това е удачно повече за вълнени палта и за дрехи с петна, отколкото за любимата ви вълнена блуза, която обичате да носите често.
В крайна сметка, вълнените дрехи могат да се перат и в пералня. Съвременните перални предлагат такива възможности, без да рискувате да се свият. Но трябва да спазвате някои важни правила, за да не рискувате да увредите дрехите си.
Четете етикетите
Преди да изперете вълнените дрехи, разгледайте внимателно етикетите им, тъй като тъканите може да се различават. Там ще бъде указано дали дрехата може да се пере в пералня, или е задължително да я перете на ръка. Ще бъде посочена също най-високата температура на водата за пране, с която трябва да се съобразите.
Потърсете и символа за сушене, за да разберете дали е възможно да сушите дрехата в сушилня, както и указанията за гладене.
Правила за пране на вълна в пералнята
На първо място, проверете за петна. За тях препоръчваме да прибегнете до химическо чистене, тъй като обичайните препарати за петна са твърде силни за вълната.
Закопчайте всички ципове и копчета, извадете предметите от джобовете и комбинирайте с други вълнени дрехи.
Винаги използвайте специалната програма за вълна на вашата пералня. Ако носите много вълнени дрехи, купете си пералня със специална програма за вълна. Ако все пак няма такава, използвайте програмата за деликатни тъкани.
Температурата на водата в програмата трябва да не надвишава 40 градуса. За по-сигурно може да направите и настройка със студена вода на цикъла за деликатни тъкани или вълна.
Използвайте мек препарат за пране. На пазара днес се предлагат и специални препарати за вълна, но можете да изберете и препарат за деликатни тъкани. Така ще пощадите нишките на материите от захабяване, мачкане и скъсяване.
Не използвайте много високи обороти на центрофугата – те могат да увредят нишките на вълнените тъкани.
Трябва ли вълната да се суши в сушилня
Препоръчително е да сушите вълнените си дрехи на въздух, като не ги окачвате да висят на простора, а ги разполагате легнали върху подходяща повърхност. Така ще избегнете разтеглянето и промяната на формата им.
Но това не означава, че не можете да използвате и сушилня. За целта потърсете специалната програма за вълна или деликатни тъкани, която не е с много висока температура, за да не повреди тъканта.
mediapool.bg