Кламер БГ - Бизнес новини: 57% от организациите в България са подложени на постоянни фишинг атаки

57% от организациите в България са подложени на постоянни фишинг атаки

Бизнес

|
Ср, 05 Окт 2022г. 17:01ч.
57% от организациите в България са подложени на постоянни фишинг атаки

57% от организациите в България са подложени на постоянни фишинг атаки

57% от организациите в България са подложени на постоянни фишинг атаки, а 80% от всички докладвани инциденти са съврзани с най-разрпостранената интернет измама. Това заяви на конференцията за дигитални плащания "DIGI PAY 2022" Павел Георгиев, зам.-председател на Българска асоциация на сертифицираните етични хакери. Той цитира данни на Министерството на електронното управление във връзка с Европейския месец на киберсигурността.

Фишингът и компроментираната бизнес имейл коренспонденция продължават да бъдат сред най-разпространените заплахи в дигиталното пространство, заявиха Павел Георгиев и Светлин Лазаров, началник на сектор "Дигитални анализи и открити източници" в ГДБОП.

По думите на Лазаров при фишинг атака обичайно потенциалната жертва е обстойно проучвана чрез LinkedIn, а периодът, в който една фирма осъзнава, че е станала жерта на фишинг, варира меджу 3 и 6 седмици. Това време се оказва прекалено дълго, за да може да има качествена ответна реакция и да се предотврати измама. В повечето случаи хакерите работят с мрежа от финансови мулета, които партнират на дигиталните терористи за суми между 600 и 1000 лв.

Зам.-председателят на Българска асоциация на сертифицираните етични хакери Павел Георгиев обясни техниката "социално инженерство", която е най-често използваният похдод за разкриване на конфиденциална информация. По думите на Георгиев най-добрите практики за превенция от подобен тип интернет измами са: преминаване на обучения, придобиване на знания по темата и щателна проверка на иемйл адреса на подателя. Той отбеляза, че е необходимо всички да бъдат особено внимателни в периода на предстоящите зимни празници.

Георгиев каза още, че финансовият сектор продължава да бъде подлаган на най-висок процент фишинг атаки.

В същото време подуправителят на Българската народна банка (БНБ) Нина Стоянова изнесе данни за развитието на платежните услуги у нас. По данни от платежната статистика на БНБ за първото полугодие на 2022 г. у нас са наредени близо 370 млн. броя безналични клиентски плащания, което е ръст с около 22% спрямо първото полугодие на миналата година. Нарастването при картовите плащания е още по-осезаемо, като общият брой плащания с карти, издадени в България, се е увеличил с близо 32% през първото полугодие на тази година спрямо същия период на 2021 г.

Още повече расте и броят на картовите плащания, инициирани чрез виртуални ПОС терминали – нарастването през първата половина на тази година е с почти 37% спрямо първите шест месеца на 2021 г. Електронните пари продължават да стават все по-популярни у нас и данните показват нарастване с над 60% при броя наредени плащания с електронни пари за първото полугодие на 2022 г.

"Тези данни ясно показват доброто развитие на финансовия сектор в страната и промяната в потребителските навици в посока към засилено използване на дигиталните канали", каза Стоянова.

mediapool.bg