Кламер БГ - Бизнес новини: Ядреният регулатор иска анализ за течащия парогенератор на VІ блок на АЕЦ "Козлодуй"

Ядреният регулатор иска анализ за течащия парогенератор на VІ блок на АЕЦ "Козлодуй"

Бизнес

|
Четв, 21 Септ 2023г. 08:49ч.
Ядреният регулатор иска анализ за течащия парогенератор на VІ блок на АЕЦ "Козлодуй"

Въпреки че течът е допустим по проект, от АЯР не смятат да оставят нещата така, сн. АЕЦ

Ядреният регулатор е поискал от оператора на АЕЦ "Козлодуй" да извърши обстоен анализ на историята и поведението на парогенератора на VІ блок на електроцентралата, който за една година доведе до спирането на мощността на три пъти, а в момента отново има теч между първи и втори контур на реактора. Това съобщи председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски пред представители на медиите.

По думите му изключително слабата протечка се следи постоянно, а журналисти видяха на живо в ядрената централа как графики отчитат ежедневно състоянието на теча и неговите параметри, които се изчисляват с изотопи.

В момента течът е около 30 милилитра на час при проектно допустима граница от 4 литра на час. Няма и една малка ракия, шегува се Иван Горинов, главен секретар на АЯР. При достигане чак на 5 литра на част мощността задължително се спира, обясни заместник-председателят Борислав Станимиров. По думите му при теч под 1.5 литра няма смисъл да се спира реакторът, защото не е възможно да се открие точно откъде идва, за да се предприемат мерки.

Сегашният теч не е опасен за никого от персонала, но задължително се следи. Установено е, че той е на по-особено място на завой на топлообменните тръбички, а при планираното за 7 октомври спиране на VІ блок за планов годишен ремонт участъкът ще бъде затапен, каквато е практиката в такива случая.

Разрез на парогенератора с топлообменните тръби. Течът се смята, че е на завой (образно казано в горната част между червената полуокръжност и "чергата" от тръби), сн. Mediapool

Сондиране, изследване, анализи

Със специални сонди ще бъдат проучени всички 11 хиляди топлообменни тръбички в проблемния парогенератор, за да се провери валцовката им и да се види дали няма изтъняване на метала или други дори и нищожни пукнатини, които може да предизвикат бъдещи течове. Ако се установи изтъняване на стената на тръбичката над 60 процента, тя се затапва превантивно. Отделно на Института по металознание е възложен анализ за причините за течовете – дали става въпрос за възможни дефекти на метала или неговото стареене, дали причината е във вибрациите заради кипенето или е друго, каза Бачийски.

Проблемът с теча на единия от четирите парогенератора на VІ блок възникна часове след пускането му след годишен ремонт в края на миналия октомври. Месец по-късно тръбичка пак протече и отново реакторът бе спрян за седмица, което доведе до пропуснати приходи от продажба на ток. Април 2023 г. се случи същото и започна поредно отстраняване на проблема, който се решава само по един начин – затапване на участъка, което обаче не пречи на работата на останалите тръби.

Историята на течовете

Сега отново има теч и АЯР смята, че се налага по-сериозен анализ за случващото се, за да се вземат последващи мерки. Според регулатора обаче не може и дума да става, че парогенераторът е за смяна. По думите на експертите проектно може да се затапят до 5 процента от всички тръбички в парогенератора или около 550, докато на това съоръжение общо за 35 години работа са затапени не повече от 20, каза Станимиров. Интересно е обаче, че останалите парогенератори имат много по-малко течове и това също е причина за поисканите анализи.

АЯР оценява състоянието на съоръженията на ядрената централа като изключително добро за тяхната възраст като отдаде това на отлично премерената експлоатация на мощностите.

Двата реактора имат лицензи за работа до есента на 2027 г. на V блок и до към края на 2029 г. - за другия реактор. Година преди изтичането на тези срокове те трябва да започнат процедура за издаването на ново 10-годишно разрешително. Принципната оценка е, че двете мощности могат да произвеждат електроенергия до 2047 и 2049 г., но при всички планови годишни ремонти се прави оценка какво трябва да се смени или модернизира, за да работи ядрената централа възможно най-добре и най-безопасно.

Дистанционен център е в готовност за евентуални аварии

Най-новата придобивка на АЕЦ "Козлодуй" в сферата на сигурността е построеният център за дистанционно управление на евентуални аварии в централата, който е разположен извън площадката й – в град Козлодуй. Той работи в режим на готовност от март 2023 г. Сградата с бункери за следене на ситуацията в ядрената мощност е проектирана да издържи земни трусове. Центърът работи като подкрепление на същото такова звено на място в АЕЦ-а и също като него, в случай на инцидент, може да активира 600 души авариен екип от пожарникари, полиция, медицински лица, обясни Николай Бонов, началник на отдел "Аварийна безопасност" в централата.

Бонов показва как центърът следи случващото се в АЕЦ "Козлодуй" от разстояние, сн. Mediapool

Центърът е оборудван и с дизелгенератори, каквито има и за поддръжка на ядрените блокове, в случай, че бъде спряно външното електрозахранване на тези обекти. Дистанционното звено има в допълнение и батерии, в които съхранява ток и може да го използва при нужда. То е оборудвано с вентилационна система с хепафилтър, йодни и аерозолни филтри за недопускане на радиация, в случай на евентуално замърсяване при инцидент.

Бонов обясни и критериите за задействане на аварийните екипи – при отказ на основни съоръжения и загуба на системи за защита; при големи течове на радиоактивна вода при охлаждането или деградация на ядреното гориво; разхерметизация на горивото.

Ако това се случи, освен центъра на площадката на ядрената централа, се задейства и външният, където под земята има зали за различните видове екипи, оборудван е с всевъзможни комуникационни връзки, включително сателитна за постоянен контакт в различните екипи и Министерския съвет.

mediapool.bg