Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за трети път в рамките на пет месеца след планов ремонт ще бъде спрян в събота – 15 април. Причината е същата като последния път - извършването на профилактика и ремонт на същия теч от тръба на парогенератор на мощността.
От ядрената централа не съобщават колко дълго може да продължат "планираните превантивни дейности". Според ядрени експерти затапване на такъв теч отнема минимум седмица. Толкова трая и предишният ремонт на същия пропуск на топлоносител, който бе извършен през декември.
В същото време в края на април принципно за годишен планов ремонт и презареждане със свежо ядрено гориво трябва да бъде спрян другият реактор. Запознати твърдят, че ако оправянето на проблемът с теча на VІ блок продължи по-дълго от обичайното, е възможно да се намали мощността на V блок, за да се отложи неговото спиране за рехабилитация и смяна на една четвърт от горивото му, каквато е процедурата.
На 1 декември 2022 г ядреният оператор съобщи за установен пропуск на топлоносител от първи към втори контур, който се следи и при необходимост VІ блок ще бъде спрян. Това стана месец, след като мощността бе спряна на 30 октомври само часове след пускането й след планов ремонт и презареждане със свежо ядрено гориво. Тогава реакторът остана извън строя седмица, заради изтичане на водород от охладителната система на генератора.
След известно следене на теча, на 9 декември все пак VІ блок бе спрян за втори път в рамките на два месеца. Отново седмица отне на ядреният оператор да отстрани проблема.
Сега обаче отново се случва същото.
Още по темата:
Не са нормални две аварии за около месец в АЕЦ след планов ремонт
От АЕЦ "Козлодуй" съобщават, че "установените при непрекъснатия мониторинг на системите и съоръженията на блока данни за пропуск от първи към втори контур в трети парогенератор не превишават нормите за безопасна експлоатация". Допълва се, че не са достигнати ограниченията, предвидени в технологичния регламент и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ "Козлодуй".
"Независимо че работата на ядрената мощност може да продължи, е взето консервативно решение за спиране на блока и изпълнение на профилактични и ремонтни мероприятия, за да бъде осигурена необходимата висока безопасност и експлоатационна надеждност на атомната централа", заявяват от компанията оператор.
Тя допълва, че периодът на спирането на реактора е съобразен с наличието на достатъчно електроенергия в енергийната система на страната в това време на годината.
Пропуските на топлоносител не са необичайни за работата на ядрените реактори и обикновено тръбите с течове се изолират, но има лимит, до който може да се предприемат подобни действия.
Още по темата:
Над 130 млн. лв. са платени досега за удължаването на живота на АЕЦ "Козлодуй"
Парогенераторът на VІ блок е основно оборудване, инсталирано при въвеждането на мощността в експлоатация през 1991 г. Принципната оценка на живота му е 30 години. В хода на дейностите за удължаване на живота на двата реактора експерти прецениха, че те могад да получат нови десетгодишни лицензи за работа. За VІ блок разрешителното изтича на 3 октомври 2029 г.
Макар и по-стар, V блок досега не е създавал толкова често подобни проблеми. Неговият лиценз за работа е до 6 ноември 2027 г.
Според източници на Mediapool от ядрената централа е обсъждана възможността за замяна на парогенераторите на VІ блок с доставените за замразения проект за строеж на АЕЦ "Белене". Подобна смяна обаче отнема няколко месеца, което би означавало в това време ядрената централа да работи само с единия си блок. За да стане това, трябва да се избере момент, в който фотоволтаиците работят с пълна мощност, за да не се стига дори и до минимални дефицити на пазара на ток.
mediapool.bg