Кламер БГ - Бизнес новини: Човек от бизнеса поема агроведомството, разпределящо над 3 млрд. лв. на година

Човек от бизнеса поема агроведомството, разпределящо над 3 млрд. лв. на година

Бизнес

|
Ср, 07 Юни 2023г. 09:31ч.
Човек от бизнеса поема агроведомството, разпределящо над 3 млрд. лв. на година

Скрийншот: BloombergTV Bukgaria

Начело на министерство на земеделието, разпределящо на година над 3 млрд. лв. от ЕС застава предприемачът Кирил Вътев, който създаде едно от най-големите месопреработвателни предприятия у нас - "Тандем-В". Преди да влезе в бизнеса, той е познат на българите като треньор на национален отбор по борба за юноши в "Левски Спартак". Самият той е завършил Националната спортна академия с профил "Свободна борба" (1978 - 1982).

Повече български и по-качествени храни

"Агрохранителната веригата е неразривно свързана и който не го разбира, ще трябва да го разбере. Целта е по-качествени и повече български храни от български суровини, а не от вносни“, коментира във вторник при встъпването си в длъжност новия аграрен министър Кирил Вътев. Той съобщи още, че ще работи по въпроса за браншовите организации в агросектора, за да има по-висока ефективност.

При предаването на властта служебният министър на земеделието Явор Гечев подари на Вътев компас с пожеланието никога да не губи вярната посока.

Първият досег с политиката е през 2005 година

Сегашният пост на Вътев - министър на земеделието и храните не е първият му досег до политиката. Във вече далечната 2005 г. той става председател на новосформираната бизнес партия ФАГО - Федерация активно гражданско общество. Организацията тогава бе учредена на 9 април като членовете ѝ напуснаха създадената на 27 март Федерация на свободния бизнес (ФСБ) с идеолози Димитър Луджев и банкера Емил Хърсев. Вътев участваше и във ФСБ, но бизнесът реши да се отцепи от нея 2 седмици след създаването й. Мотивът на бизнесмените беше, че се чувстват употребени от политиците.

При създаването на партията ФАГО Вътев обяви, че е напълно възможно стоките с нарушен търговски вид да се предоставят на социално слаби, вместо да се бракуват. Самият Вътев, като председател на Асоциацията на месопреработвателите в България, е моторът у нас да стартира преди повече 10 години Българската хранителна банка, която именно се бори храните с изтичащ срок на годност да се даряват на бедните.

Дейността на банката в първите години бе подпомогната от фондация "Америка за България", а след това от фондация "Хуманитас".

Като представител на месопреработвателния бранш Вътев многократно е защитавал идеята за диференциран ДДС и за отпадане на същия данък за дарени храни. През годините бе спряган вариант той да е 5%, но не се реализира.

Профилът на новия министър

Вътев идва от месопреработвателния бранш, който е пряко зависим от животновъдството в България. Самите животновъди у нас многократно се оплакваха, че не са щедро субсидирани като зърнопроизводителите. Именно това била причината хранителната индустрия да работи за производството на колбаси предимно с по-евтино вносно месо. Тепърва ще се види дали в лицето на Кирил Вътев този сектор действително ще стане приоритетен.

От друга страна, синът на министъра - Дамян Вътев се занимава със зърнопроизводство. В момента обработва 9000 декара земя с пшеница, царевица, слънчоглед, рапица и 300 декара плодни градини.

От пролетта на 2019 г. семейната фирма "Тандем-В" е поверена на дъщерята на Вътев - Богдана Вътева.

Очаквания за приоритетна грижа отправят към новата власт и производителите на плодове и зеленчуци. Една от причината е неофициална информация, че заместник на Вътев ще е известният производител на зеленчуци и плодове Красимир Кумчев. Неговият ресор като заместник министър щял да са именно плодовете и зеленчуците, ако информациите се потвърдят.

И още едно нововъведение- агроведомството отново става Министерство на земеделието и храните. Във вторник НС утвърди тази поправка. А това означава, че "Продължаваме промяната" окончателно се е отказала от идеята Агенцията по храните да бъде извадена извън земеделското ведомството и да е пряко подчинена на МС. Това бе една от целите, която не се реализира по време на правителството на Кирил Петков.

mediapool.bg