Кламер БГ - Бизнес новини: Търговци и производители на олио: Държавата да не спира евтиния внос от Украйна

Търговци и производители на олио: Държавата да не спира евтиния внос от Украйна

Бизнес

|
Пет, 21 Апр 2023г. 18:31ч.
Търговци и производители на олио: Държавата да не спира евтиния внос от Украйна

Дълга опашка от украински тирове със слънчоглед се извива пред завода за олио в Добрич в очакване на резултати от Агенцията по храните. Снимка: Георги Великов за Mediapool

Броени дни преди българските власти да забранят вноса на 20 вида суровини от Украйна, търговци на зърно и преработватели на олио се обявиха против мярката на служебното правителство на Румен Радев. Българската стопанска камара (БСК) също излезе с позиция, че подобна забрана ще нанесе огромен удар върху производителите на олио.

Ще работим на половин капацитет при забрана за слънчогледа

Рафинериите, произвеждащи олио, директно заявиха, че произведеният у нас слънчоглед не е достатъчен за преработка и те не могат да си изпълнят сделките за износ. Според преработвателите спирането на вноса сериозно ще нанесе сериозни вреди на тяхната дейност.

"Ние сме в подкрепа на нашите производители (на слънчоглед -б.а.), но ако вносът на слънчоглед се ограничи, ние сме принудени да работим с половин капацитет или въобще да спрем и това за нас е пагубно", каза Яни Янев от Асоциацията на преработвателите на слънчоглед, цитиран от БНТ.

Три милиона тона слънчоглед са били преработени у нас през миналата година. Реколтата в страната е била 2 050 000 тона. За да работят максимално преработвателните предприятия, сме внесли 1 милион тона слънчоглед - голяма част от него е от Украйна.

"Възможностите да се внася слънчоглед тази година бяха единствено от Украйна, Молдова и Румъния. Всички други големи производители на слънчоглед въведоха защитни мерки за износ на слънчоглед, за да може той да остане и да задоволи собствените им прераработватели", поясни Янев.

Търговци на зърно: На България е нужен внос на слънчоглед

И от Асоциацията на търговците на зърно изтъкват, че България се нуждае от значителен внос на слънчоглед.

"България внася слънчоглед от над пет години. На практика страната трябва да внася големи количества слънчоглед, тъй като има много големи преработвателни мощности за преработка на слънчоглед у нас", каза Тодор Стойков.

БСК: Забраната нанася огромен удар върху производителите

С политиката за спиране на вноса на зърно и други продукти от Украйна, се нанася огромен удар върху преработвателите на растителни масла в България, коментира Добри Митрев, председател на Българската стопанска камара (БСК).

Още по темата:

По-високи цени на зърнопроизводителите, докато се борим за по-евтини храни на пазара

"Те изкупуват и българска продукция, стига да има кой да им я продаде, само че някои от производителите на тази продукция не си я продава на българския пазар", каза Митрев пред Нова телевизия.

По думите му, нашите предприятия в маслопреработващата индустрия преработват 3.5 милиона тона слънчоглед годишно, а цялото производство на България за миналата стопанска година е 1 800 000, т.е. ние имаме възможност да внасяме. В годините назад България е внасяла слънчогледово семе за преработка и от Румъния, и от Молдова, и от Украйна.

"Това е продукт, който се преработва и отива най-вече за износ и носи добавена стойност, която си остава при нас. Ние трябва да си защитим родните зърнопроизводители – няма спор в това, но затова те трябваше да се срещнат предварително със заинтересованите страни и да потърсим вариант как да няма ощетени – и производители, и преработватели", подчерта Митрев.

България неизменно е в челната тройна по износ на маслодаен слънчоглед и слънчогледово семе през последните години, но за пръв път през 2022 г. влиза в челната тройка на износителите на слънчогледово масло.

Още по темата:

България въвежда временна забрана за внос на 20 стоки от Украйна

Допреди 10 години България изнасяше 80-85% от суровината си, като ежегодно се увеличаваше процента на преработена продукция, за да се стигне до момента, когато по данни за старата реколта се произвеждат около 600-630 хил. тона, като 90-95 хил. тона са за вътрешна консумация и останалото е за експорт. Основният пазар на слънчогледовото олио е европейският, но вече около 30-35% се изнасят и за Африка. Има български експорт и за Азия – Индия, Китай и други страни.

Затлачване

Три седмици не стигнаха на Българската агенция за безопасност на храните да извърши проверки за остатъци от пестициди, тежки метали, наличие на ГМО и радиоактивност в украинското зърно. В очакване на резултатите от тях дълга опашка от украински тирове със слънчоглед се извива пред завода за олио в Добрич. Шофьорите са си направили бивак на открито.

Сн. Георги Великов, за Mediapool.bg

"Бързо взеха пробите за качество, но резултати няма и не е ясно кога ще има. Никой нищо не ни казва", казва шофьорът Сергей Касиянов.

От Агенцията по храните заявиха, че слънчогледът се проверява по много показатели и това изисква време.

"Взели сме проби от камионите, както и от силозите, където има зърно, изпратили сме ги и чакаме резултати", д-р каза Стелияна Генчева, директор на ОДБХ-Добрич.

В късния следобед в четвъртък от Агенцията по храните обявиха първите междинни резултати за качеството на внесения у нас украински слънчоглед. От близо 230 проби до момента няма установени случаи за радиоактивност и съдържание на тежки метали в него. Изследванията за останалите показатели продължават.

mediapool.bg