Три години, след като заради пандемията от Covid-19 правителството на ГЕРБ замрази процедурата за търсене на стратегически инвеститор за построяването на АЕЦ "Белене", а после стана ясно, че проектът няма да го бъде, в сряда кабинетът на "сглобката" между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС реши да прекрати конкурса.
На редовното си заседание Министерският съвет отмени решение от юни 2018 г., с което на министъра се възлагаше да проведе процедурата за избор на стратегически инвеститор в ядрения проект.
Такава обаче бе обявена чак през лятото на 2019 г. https://www.mediapool.bg/tragna-protsedurata-za-izbor-na-chasten-investitor-v-aets-belene-news293605.html като се търсеха кандидати както за мажоритарен дял в бъдеща проектна компания за строежа на атомната централа, така и за миноритарен, както и за сключване на дългосрочни договори за изкупуване на тока от бъдещата мощност. Интерес към процедурата проявиха 13 компании. Поканени да подадат оферти като инвеститори бяха "Атоменергопром" на руската ядрена корпорация "Росатом", Китайската държавна ядрена корпорация СNNC и Корейската хидро и атомна компания. От френската "Фраматом" се очакваше да достави системите за сигурност на централата, а от американската "Дженерал Електрик" - турбини и други ключови съоръжения.
През юни 2020 г. от "Росатом" обявиха, че ще подадат обща оферта с "Фраматом" и "Дженерал Електрик", но такава така и не се стигна. Процедурата бе замразена заради коронавируса, а през 2021 г. лидерът на ГЕРБ и тогавашен премиер Бойко Борисов започна да говори за използване на реакторите за АЕЦ "Белене" за изграждане на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй". Взето бе дори полвинчато решение на Министерския съвет в тази посока, но нищо реално не бе направено. С нахлуването на Русия в Украйна проектът стана невъзможен за реализация от "Атомстройекспорт" като строител, а още по-малко – финансовото участие на руската компания в проекта.
Тази пролет стана ясно, че към оборудването интерес проявява Украйна, а в началото на юли парламентът даде картбланш на правителството за преговори с Киев за продажба на оборудването. Извършена бе оценка на оборудването и в момента Украйна прави своите анализи и разчети за евентуалната сделка. Развитие по въпроса се очаква в края на годината като намеренията на правителството са парите от продажбата на реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна да влязат в "Българския енергиен холдинг" като върнат вътрешен заем, отпуснат на НЕК, а след това да се дадат за изграждане на VІ реактор в АЕЦ "Козлодуй" по технологията AP-1000 на американската "Уестингхаус".
Още по темата:
Ще стане ли АЕЦ "Белене" донор за два ядрени проекта
С днешното решение се формализира прекратяването на търсенето на инвеститор в ядрения проект, за да може при постигането на сделка с Украйна да няма противоречащи си процедури и да не се възпрепятства одобрението на продажбата от Министерския съвет и от парламента.
Сега НЕК, която провеждаше избора на инвеститор в АЕЦ "Белене" трябва да уведоми предпочетените кандидати за подаване на обвързващи оферти, с които имаше подписан договор за конфиденциалност, че процедурата е прекратена.
Освен това отново АЕЦ "Белене" спира да е обект от национално значение.
mediapool.bg