Кламер БГ - Бизнес новини: Съдът в Букурещ потвърди фалита на "Евроинс Румъния"

Съдът в Букурещ потвърди фалита на "Евроинс Румъния"

Бизнес

|
Пет, 09 Юни 2023г. 17:23ч.
Съдът в Букурещ потвърди фалита на "Евроинс Румъния"

Съдът в Букурещ потвърди фалита на

Съдът в Букурещ потвърди неплатежоспособността на застрахователната компания "Евроинс Румъния", установена от румънския Орган за финансов надзор с решение през март. Решението не е окончателно, но подлежи на изпълнение, съобщава Диджи24, цитирана от БТА.

Застрахователните полици, издадени от Евроинс Румъния, все още са валидни за 90 дни, считано от днес. През целия този период притежателите на полици могат да поискат прекратяване на застрахователните договори и възстановяване на парите. В противен случай полиците автоматично ще бъдат прекратени на 8 септември 2023 г., добавя БТА.

За съдебен ликвидатор на клона на Евроинс в Букурещ е назначена компанията CITR.

“Тъй като говорим за втория фалит на застрахователния пазар през последните две години, сме наясно със системното въздействие на тази ситуация и ще използваме дигиталните инструменти, специално създадени, за да направим целия процес по-ефективен. Разчитаме на добро сътрудничество с Органа за финансов надзор, Фонда за гарантиране на застраховките и другите участващи органи. Ще гарантираме прозрачността на целия процес“, заяви Пол Дитер Кърланару, генерален директор на CITR, цитиран от Аджерпрес.

Агенцията отбелязва, че в случая на този фалит ролята на съдебния синдик, съгласно законовия мандат, е да ръководи ликвидацията на дружеството и да гарантира, че кредиторите възстановяват възможно най-голяма част от вземанията.

Първата стъпка в процедурата по несъстоятелност ще бъде установяването на кредитната маса, идентифицирането, оценката на активите и тяхната продажба и не на последно място - идентифицирането на всички допълнителни източници на приходи, за да се стигне до етапа на разпределяне на сумите на кредиторите.

Казусът многократно бе коментиран от шефа на надзора и основен акционер в "Еврохолд" (собственик на "Евроинс") Асен Христов. Той обясни, че холдингът е взел поредица от мерки, за да ограничи щетите до Румъния.

"Извън "Евроинс Румъния", всички други дъщерни дружества и бизнеси на "Еврохолд" на всички останали 11 пазара, на които те оперират, включително застрахователни и енергийни, работят и ще продължат да работят както обикновено и без никакви проблеми, обслужвайки своите клиенти и задължения и изпълнявайки своите бизнес планове за годината. Казусът с "Евроинс Румъния" няма да засегне по никакъв начин дейността на останалите дружества от групата", посочиха от "Еврохолд".

По-рано, в интервю за БНТ Асен Христов предупреди, че случаят може да се отрази на цялата българска икономика, защото става дума за няколко процента от БВП. По думите на бизнесмена тогава атаката е опасна, защото компанията е инвестирала над 200 млн. на Българската фондова борса. "На борсата ни с оборот от 2 млн. лева, представяте ли си какво значи да се изсипят искания за 200 милиона? Тя на следващия ден ще блокира и ще фалира", прогнозира тогава Христов. Той допълни, че в България е възможна "малка криза в енергетиката". Причината била, че част от овърдрафт кредитите се ползват за купуване на ток и ако някое от дружествата има проблем, тези заеми могат бъдат предсрочно изискуеми или спрени. По думите на Христов тогава "едва ли би се стигнало до това да няма ток", но той подчерта, че "Електрохолд" са единственото електроразпределително дружество, което не иска плащания от своите бизнес клиенти на всеки три дни, което би се нарушило при негативно развитие на ситуацията.

За да не се стигне до тези тежки последици, в средата на февруари "Евроинс Румъния" подписа нов договор с презастрахователя на същата групата - "EИГ Ре". Една от клаузите в него е, че активите на компанията (около 100 млн. евро) се прехвърлят в България. Те няма да бъдат върнати в Румъния, тъй като българската група е взела решение да прекрати презастрахователния договор - нещо, за което настоява и румънският регулатор, обяви Христов. Ако има спорове по този въпрос, подсъдността е в България.

Взети са и други мерки, като например прекъсване на връзките между двата подхолдинга, прибрани са и активите на "Българската фондова борса", за да бъде защитена тя. "Прибрахме си активите на БФБ. Ако ще 10 години да ни съдят, не смятам да им ги връщам", каза Асен Христов.

mediapool.bg