Кабинетът "Денков-Габриел" подготвя нов закон за привличане на инвестициите, в който сред преференциалните стимули за привличане на компании в България ще бъдат добавени и финансовите инструменти. Това се разбра във вторник от изказване на министъра на иновациите Милена Стойчева на срещата на бизнеса с правителството, организирана от “Капитал”.
Тя посочи, че в проекта ще бъдат включени текстове за скрининг на инвестиции, а също и финансови инструменти, които да са атрактивни за компании.
"В съчетание с това трябва да изберем стратегически сектори, към които да насочим инвеститорите", добави тя.
Като пример за такива сектори тя даде ИТ, аутомотив, креативните индустрии и др. Министър Стойчева допълни, че трябва да се комерсиализират повече научните достижения.
Икономическият министър: Индустриалните зони трябва да се фокусират върху отделни индустрии
Министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов добави, че индустриални зони в България трябва да се развиват паралелно и да са фокусирани върху конкретни индустрии.
Министърът съобщи, че се подготвя задание - визия за развитието на зоните, от екипа на Националната компания "Индустриални зони", като е възможно да се привлекат и представители на Световната банка, IBRD. Идеята е зоните да се подготвят като инвестиционни проекти и за тях да се отвори възможност за публично-частно партньорство с международни или локални инвеститори, които имат интерес да ги изграждат в партньорство с държавата.
Няма как да се случат инвестиционни проекти, ако няма подготвени терени, затова един от инструментите са държавните индустриални зони към министерството, каза Богданов. Според министъра зони и терени не могат да се изграждат "на парче", без довеждаща инфраструктура към тях, а те трябва да се развиват планово.
Той каза, че с приоритет ще се развива зоната "Доброславци" до София с фокус автомобилната индустрия и производство с висока добавена стойност. Другата е бившето летище в Стара Загора, където вече има заявени инвестиционни намерения и по няколко проекта се работи, като очакванията се те бъдат "затворени" в рамките на тази година.
Министърът изтъкна, че инвеститорите очакват съкратени административни срокове по отношение на възможността да стартират проектите си, а сега този цикъл в България продължава десетки седмици. В тази връзка той посочи необходимостта от модернизация на институциите.
Друг проблем е свързан с държавната финансова помощ към инвеститорите. По думите на министъра не е лошо държавата финансово да ги подпомага, когато това е направено по ясен начин и е защитен публичният интерес. Той напомни, че в Българската агенция за инвестиции вече е разработен метод, с който се прецизира кога и при какви условия се отпуска държавна помощ на инвеститорите.
Според министъра на икономиката Богдан Богданов България е загубила темп при привличането на инвестиции заради нереформираната администрация и превръщането на индустриалните зони в логистични, при това с лоша инфраструктура, заради която ползващите ги губят по 1 час, само за да излязат от тях. Като пример за това той посочи зоната в Божурище.
mediapool.bg