Половината високотехнологични компании в България може да отпаднат от пазара, ако изпуснат възможностите на Изкуствения интелект. В същото време новата технология може да увеличи производителността им между 2 и 5 пъти. Това бяха част от основните изводи, които станаха ясни по време на дискусия по темата в София. Междувременно носителят на Нобелова награда за икономика (2010) Кристофър Писаридис посочи, че “революцията ChatGPT отваря вратата към четиридневна седмица, като осигурява значително повишаване на производителността за редица работни места”.
Рискове за българския бизнес
"Нещата са много сериозни. Ако не грабнем момента и не се възползваме от възможностите на изкуствения интелект, след около година може половината от нас тук в тази зала да не сме в бизнеса", каза председателят на УС на Българската софтуерна асоциация (БАСКОМ) Доброслав Димитров към собствениците и изпълнителни директори на високотехнологичните компании.
Почти няма компания в топ 500 в света, която да не прилага изкуствен интелект – това се отнася не само до големите, но вече и до значително по-малки компании, посочи на форума д-р Артур Кордон, международен експерт в “Изкуствения интелект”.
Изредени бяха и примери как всеки един отдел в дадена компания може да повиши ефективността си чрез използването на изкуствен интелект. Съоснователят Imperia Online Мони Дочев посочи, че всяка фирма може да увеличи производителността си между 2 и 5 пъти в следващата една година благодарение на ИИ. Според него това важи в особена степен и за ИТ компаниите, чиито служители са изправени пред предизвикателството да усвояват нови знания и компетентности, свързани с ИИ.
"Изкуственият интелект може да преразкаже книга или филм, да резюмира съдържание на видео, да ви повиши езиковата подготовка, да ви помогне да откриете грешка в сложен код и т.н., което ви печели много време, обогатява ви и ви развива. За първи път в историята на човечеството възрастни хора имат шанса да прогресират със скоростта на малки деца експоненциално", каза още Дочев.
Основателят на EnduroSat Райчо Райчев представи няколко конкретни приложения на изкуствен интелект в космическата индустрия.
"В орбита около Земята има огромно количество различни обекти. Едно от най-новите и важни приложения за всички космически мисии, е възможността за автоматизиран и подобряващ се мониторинг и предотвратяване сблъсъци в орбита и съответно повишаване защитата на космическата инфраструктура. Движейки се с близо 30 хил. км/ч около Земята, е хубаво да знаете къде се намира всеки летящ обект, за да може превантивно да променяте височината на орбитата на вашия сателит", каза той.
Новата технология все още може да е заплаха за здравето
Георги Шарков предупреди и за заплахите, свързани с достоверността, сигурността и уязвимостта на обучението на машините, както и за поуките от предишните две "зими" на ИИ.
"Ние трябва да поставяме под съмнение почти всичко, което ChatGPT ни казва, особено за факти и конкретни данни", каза той.
Експертът зададе и риторичните въпроси къде са интелектуалните права на продукта на изкуствения интелект.
"Имаше вече запитвания към научни издания дали може ChatGPT да се запише като съавтор", каза Шарков и даде примера с невъзможността все още автономните коли да имат адекватно възприятие на околната визуална среда.
“Засега те разпознават само отделни компоненти. Има слабости, като тази например, на знак стоп да поставите две черни лепенки и това да се интерпретира като ограничение на скоростта, както и дори one pixel атаки“. В този смисъл Георги Шарков предупреди за отговорното използване на подобен тип системи – особено такива, свързани с нашето здраве и безопасност.
“Имаме много стъпки да извървим, преди да сме напълно наясно за какво можем и за какво не бива да използваме ИИ. Засега можем да го използваме за забавление, за обучение, за креативност, нови бизнес продукти и услуги, за кореспонденция, но за решения, свързани със здравето, живота и сигурността ни, трябва да подхождаме много внимателно.
Напред към четири дневна работна седмица
Междувременно Кристофър Писаридес, професор в Лондонското училище по икономика, който анализира отражението на въздействието на “Изкуствения интелект” върху трудовата заетост – каза, че пазарът на труда може да се адаптира достатъчно бързо към изкуствените към чатботове, поддържани от изкуствен интелект. Забележката му намалява опасенията, че бързият напредък на технологиите може да доведе до масови загуби на работни места.
"Оптимист съм, че можем да увеличим производителността", каза той в интервю на конференция в Глазгоу.
"Бихме могли да увеличим благосъстоянието си като цяло от работа и бихме могли да отделим повече свободно време. Можем лесно да преминем към четиридневна седмица.", каза той.
mediapool.bg