Кламер БГ - Бизнес новини: ПП-ДБ ще имат своя номинация за управител на БНБ - фигура с висок статут в индустрията

ПП-ДБ ще имат своя номинация за управител на БНБ - фигура с висок статут в индустрията

Бизнес

|
Вт, 27 Юни 2023г. 13:47ч.
ПП-ДБ ще имат своя номинация за управител на БНБ - фигура с висок статут в индустрията

Асен Василев обяви, че проектобюджета за 2023 г. е готов

И ПП-ДБ ще излъчат своя номинация за управител на БНБ. Новината съобщи във вторник министърът на финансите Асен Василев и тя става факт броени дни след като ГЕРБ обяви, че подкрепя за нов мандат настоящия гуверньор Димитър Радев.

С висок статут в индустрията

"Ще имаме номинация за гуверньор на БНБ, ще се опитаме да намерим фигура, която има висок статут в индустрията", каза Асен Василев. Той обаче не разкри кой визира. В редовния кабинет на Кирил Петков, “Продължаваме промяната” номинира за кандидат за управител на БНБ - Андрей Гюров, който и в момента е член на ПП-ДБ.

Парламентът стартира на 23 юни три процедури за избор на шефове на ключови регулатори и институции - нов управител на Българската народна банка, нов председател на Сметната палата и нов управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Тогава депутатите приеха процедурни правила и за трите публични конкурса. Тогава бе решено, че предложенията за кандидати за управител на БНБ ще се правят от парламентарни групи. Те ще се внасят в писмена форма до Комисията по бюджет и финанси в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вече заяви, че ГЕРБ ще предложи за нов мандат действащия управител на БНБ Димитър Радев. Той остана на поста след две неуспешни процедури по избор на нов управител преди около година.

През уикенда бившият финансов министър от първия кабинет на ГЕРБ Симеон Дянков заяви пред БНТ интерес на оглави БНБ.

"Ако има истински обществен дебат и кандидатурите не са само политически, бих се впуснал в битката за управител на БНБ. За мен това ще бъде чест. На всеки български финансист това му е мечтата, включително и на мен. За съжаление времевите параметри вчера вече бяха определени и вече текат, така че едва ли ще има такъв дебат, но се надявам, че все пак ще има", каза тогава Дянков.

Бизнесът губи годишно 1.5 млрд. лв., защото не е в еврозоната

В момента бизнесът губи 1.5 млрд. лева годишно от такси за трансакции и затова е важно приемането на страната в еврозоната, каза още Асен Василев.

“Ние инвестираме в човешкия капитал - в науката, образованието и във висшите училища. На тези процеси им трябват обаче 10-15 години, за да се види направеното”, каза Василев.

По думите му, ако заплатите у нас продължават да се увеличават по-бързо от БВП, ще се справим с недостига на висококачествена работна ръка.

С нагледен пример Асен Василев обясни защо е нужно и бързото присъединяване на страната към Шенгенското пространство.

"За по-висока производителност на икономиката е нужно да имаме по-добра физическа инфраструктура - машини, фабрики, пътища и мостове. Ако един ТИР чака на Дунав мост в Русе три дни, това е загуба за бизнеса и той планира по-ниски заплати, по-ниски инвестиции. Затова присъединяването ни към Шенген е важно, защото минаването на стоки през границите пречи на икономиката, отчете министърът на финансите. България има граница от 450 километра по река Дунав и само два моста, а това спира икономическото развитие. Влизането в Шенген ще направи по-лесно изграждането на мостове", смята Василев.

Той очаква ръст на банковите лихви - да се вдигнат и стигнат високо едноцифрено число.

Готов е проектобюджет 2023

Готов е проектобюджетът за настоящата година, съобщи още финансовият министър Асен Василев. Законопроектът ще бъде публикуван за обществено обсъждане най-късно в сряда. На въпрос на БНР дали се очакват изненади, свързани с дълговата политика, Василев отговори:

“Дългът като процент от БВП тази година остава на същите нива като миналата година, които са малко по-ниски от 2021 г. Що се отнася до 2024-2025 г. там са заложени много големи капиталови разходи, съответно има леко нарастване на дълга, но това ще се случи, само ако се случат въпросните капиталови разходи".

Можем да свалим бюджетния дефицит до 3 процента от БВП, без да ограничаваме социалната му част и инвестициите. Фокусирахме се върху събираемостта на данъците, без да повишаваме данъчната ставка, каза още Василев по време на Четвъртия Софийски икономически форум.

ДДС е основен данък в България, той не се определя от износа на стоки, посочи Василев по време на дискусията. ДДС има непряко влияние от печалбите на фирмите, но смятаме, че те ще останат непроменени спрямо миналата година, посочи той. Другата линия за данъчни приходи е данък общ доход и тук очакваме увеличението на заплатите да е два пъти по-голямо от увеличението на инфлацията, каза Василев.

mediapool.bg