Кламер БГ - Бизнес новини: Общинарите напомниха на Фандъкова да подпише за концесията на "Софийска вода"

Общинарите напомниха на Фандъкова да подпише за концесията на "Софийска вода"

Бизнес

|
Четв, 03 Авг 2023г. 16:35ч.
Общинарите напомниха на Фандъкова да подпише за концесията на "Софийска вода"

Общинският съвет реши още през ноември да удължи концесията на

Кметът на София Йорданка Фандъкова да подпише удължаването на концесията на "Софийска вода" в разумен срок и така да спази решението на общинския съвет за това, взето през ноемзври 2022 г. Такова становище прие на извънредно заседание в четвъртък общинската комисия по инженерна инфраструктура.

Както Mediapool писа, Фандъкова не подписва удължаването на концесията заради становище на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което поставя под съмнение основния аргумент за продължаването на концесията с още 8 години и 4 месеца или до февруари 2034 г. Въпросното становище на енергийния регулатор беше оповестено, след като Столичният общински съвет вече беше гласувал удължаването на концесията, която иначе изтича през 2025 г.

То няма правни последици и не е задължително за общината, но въпреки това постави под съмнение дали е нарушен икономическият баланс от концесията. Фандъкова обясни, че ще вземе решение какво да прави по въпроса, след като се реши дело на "Софийска вода" срещу друго решение на енергийния регулатор, с което се определя възвращаемостта на капитала на ВиК дружеството и косвено се засяга въпросът за икономическия баланс на концесията.

Съдебно решение

Върховният административен съд е взел решение по въпросното дело на 26 юли. С него се отменя решението на КЕВР по отношение на процента на възвръщаемост на собствения капитал на "Софийска вода".

Концесионерът е информирал за това общинския съвет и това наложи извънредното събиране на общинарите от инженерната комисия в четвъртък.

"Ситуацията е критична"

"Ситуацията е критична, тъй като повече от 6 месеца не се подписва договорът за удължаване на концесията, без да има правно основание за това", коментира по време на заседанието Франсоа Деберг, регионален директор на "Веолия". Френската компания е собственик на "Софийска вода". Той припомни, че становището на КЕВР относно удължаването на концесията "не е правно обвързващо". А забавянето на анекса поставяло под риск заложените в допълнителното споразумение инвестиции.

"Освен това не можем да изготвим и внесем бизнес план (за периода 2022 – 2026 г. бел. ред.) и не можем да се възползваме от инфлационното увеличение на цената на водата. Това поставя под риск и инвестициите в канализация", коментира Деберг. Представителите на компанията припомниха, че заради липсата на бизнес план дружеството работи на цени от 2021 г. Добавиха, че към момента водата в София е четвъртата най-евтина в страната.

Според мениджмънта на компанията с решението на ВАС по делото за процента на възвращаемост, отпадат всякакви съмнения, че икономическият дисбаланс на концесията е нарушен. Това е основният мотив за удължаването на договора.

В защита на обществения интерес

Представителите на ГЕРБ в инженерната комисия за пореден път защитиха решението за удължаването на договора със "Софийска вода". Съветниците от БСп отново заявиха, че според тях ВиК инфраструктурата трябва да се управлява от общинско дружество. Представителите на "Демоклратична България" не присъстваха на заседанието.

Въпреки мнението на представителите на ГЕРБ, че концесията трябва да бъде удължена, и председателят Прошко Прошков, и колегата му Зафир Зарков (и двамата от ГЕРБ) заявиха, че Фандъкова е била права да бави подписването на договора за това, тъй като защитавала обществения интерес. Сега обаче съмненията отпадали и анексът трябвало да започне да действа. Затова и се предлага комисията да окаже на администрацията какво да направи по казуса.

Становището на комисията няма силата на решение на общинския съвет, каквото има от ноември и което по принцип е задължително за кмета. Вероятно обаче Фандъкова ще се съобрази със становището на комисията. Още повече, че местната власт няма полезен ход в случая. Оставащото време до края на концесионния договор (изтича през 2025 г.) е недостатъчно, за да се организира нова концесионна процедура или да се търси начин ВиК инфраструктурата да се управлява от общинско дружество.

mediapool.bg