Кламер БГ - Бизнес новини: Най-сетне заработи реакторът AP-1000 в АЕЦ "Вогъл" в САЩ

Най-сетне заработи реакторът AP-1000 в АЕЦ "Вогъл" в САЩ

Бизнес

|
Пон, 31 Юли 2023г. 19:08ч.
Най-сетне заработи реакторът AP-1000 в АЕЦ "Вогъл" в САЩ

Трети блок на АЕЦ

След известно забавяне, в американската атомна електроцентрала "Вогъл" в щата Джорджия, в понеделник беше пуснат в търговска експлоатация първият реактор в САЩ по технологията AP-1000 на компанията "Уестингхаус" (Westinghouse). Става въприс за 3-ти блок на ядрения обект, чийто оператор е Southern Nuclear, Georgia Power. Четвърти блок, който ще е по същата технология, се подготвя за зареждане със свежо ядрено гориво и се очаква да заработи до края на 2023 г. или най-късно в началото на следващата година, заявиха от "Уестингхаус".

"Можем да изграждаме нови ядрени мощности в САЩ и трябва да продължим да строим нови ядрени мощности в САЩ", каза Патрик Фрагман, президент и главен изпълнителен директор на "Уестингхаус", цитиран в съобщението.

"Научените уроци и опитът, натрупан по време на изграждането на тези нови ядрени блокове в АЕЦ "Вогъл", както и компетенциите и уменията, които създадохме с изграждането на веригата ни за доставки, са стабилна основа за това, чрез изграждането на нови ядрени мощности, "Уестингхаус" да участва в постигането на целите, свързани с ограничаване на климатичните промени и осигуряването на енергийната ни сигурност", допълва той.

Доказаната технология AP-1000, използваща модулен дизайн и иновативни методи за строителство на ядрени блокове, предлага предимствата и опита от вече внедрени в крайна търговска експлоатация няколко енергоблока в глобален мащаб и от напълно изградената верига за доставки, посочват от компанията.

До края на настоящето десетилетие 12 енергоблока с технологията AP-1000 ще бъдат пуснати в търговска експлоатация по целия свят. Тези фактори значително подобряват икономическите показатели и намаляват рисковете в графика за изграждане на нови ядрени мощности за бъдещите клиенти, както в САЩ, така и в чужбина. Екипът на АЕЦ "Вогъл" демонстрира значително подобрение в ефективността на изграждането на 4-ти енергоблок, използвайки опита, натрупан от изграждането на 3-ти енергоблок.

"Ние сме благодарни на "Саутърн Къмпани", че се довериха на нашата технология в това пътешествие", допълни Фрагман.

Ядрените енергоблокове с технологията AP-1000 в АЕЦ "Вогъл", разположена близо до Уейнсбъро, Джорджия, САЩ, са реактори с вода под налягане от поколение III+ с напълно пасивни системи за безопасност, с модулен дизайн на конструкция и имат най-ниския въглероден отпечатък на един MWe.

В Китай вече работят четири реактора по тази технология и поставят рекорди по време на тяхната търговска експлоатация, допълват от "Уестингхаус". Компанията в момента строи още шест нови реактора със същата технология в Китай.

Наскоро Полша също избра технологията AP-1000за своята ядрена програма, други девет реактора с тази технология се планира да бъдат изградени за Украйна, в България също се подготвя такъв проект за VІІ блок в АЕЦ "Козлодуй". Технологията е обект на интерес в страни от Централна и Източна Европа, а също в Обединеното кралство и Съединените щати, допълват от компанията, който също така ще доставя свежо ядрено гориво за V блок на АЕЦ "Козлодуй" от следващата пролет. В момента то е в процес на лицензиране от българската Агенция за ядрено регулиране.

mediapool.bg