След Япония, Монголия ще е втората азиатска държава, която ще произвежда българско кисело мляко с бактерията "Лактобацилус булгарикус", съобщиха от Министерството на икономиката в сряда. Споразумение за използване на лиценза бе подписано между държавната "Ел Би Булгарикум" и една от най-големите монголски компании за производство на храни "APU Company".
Съгласно него компанията ще получи петгодишно право да разработва, произвежда, продава и разпространява млечни продукти с оригинални български закваски на територията на Монголия. За това право ще се плащат и лицензионни такси на "Ел Би Булгарикум".
"Началото на разговорите за това сътрудничество бе поставено през декември миналата година и само за четири месеца успяхме да стигнем до подписването на днешното споразумение. То ще позволи автентичното българско кисело мляко да се продава и в Монголия", каза икономическият министър Никола Стоянов, цитиран в съобщението.
През 2023 г. ще се навършат 50 години от старта на производството и продажбите на кисело мляко с името "България" в Япония. Това става възможно след като през 1972 г. българското правителство разрешава на японската корпорация "Мейджи Деъриз" да продава продукта. Тогава се сключва и лицензионен договор между японската фирма и предприятие ВТО "Техника", което е предшественик на "Ел Би Булгарикум".
Сега такова право получава и "APU Company".
Още по темата:
Япония прави нова инвестиция в българското кисело мляко
Посланикът на Монголия у нас Лхагвасурен Саянаа и Стоянов коментираха, че това е стъпка в посока на засилване на двустранните икономически отношения между двете държави.
"България е родина на киселото мляко и ще използваме националната традиционна технология за изработването на млечните продукти в Монголия", коментираха от ръководството на "APU Company". По думите му споразумението ще позволи на компанията да изпълни една от целите на монголската държава за производството на здравословна и полезна храна.
Те вече са посетили и базата на "Ел Би" във Видин, за да се запознаят на място с производствения процес в българското дружество. Интерес има и към общи проекти в развойната дейност и създаване на съвместни продукти, съобразени с особеностите на монголския пазар.
"Популяризираме България, но и увеличаваме приходите за българското предприятие", коментира министър Стоянов.
АPU Company е основана през 1924 година и е една от първите монголски фирми, специализирана в производството на храна и напитки. Общият пазарен дял на компанията на вътрешния пазар на млечни продукти е 31%. В Топ 5 е на монголските фирми по размер на платени данъци. Един от основните акционери в компанията е Heineken. Предлага над 320 продукта, а през 2014 година създава собствена фабрика за млечни продукти, а от миналата година произвежда и сирене. Компанията разработва и проект за монголски номадски млечни продукти (YAK Project).
mediapool.bg