ChatGPT, широконашумелият чатбот с изкуствен интелект (АI), може да прави много неща. Например, да напише песен, да даде съвет или да помогне с маршрут за пътуване. Но може ли да предказва движението на акциите на световните фондови борси?
Ново изследване казва - "Да". Алехандро Лопез - Лира и Юехуа Танг, двама професори по финанси от Университета във Флорида, поставиха чатбота на тест и установиха, че ChatGPT често може да използва новинарски заглавия, за да определи дали цената на акциите ще се покачи или падне.
Само за няколко месеца, ChatGPT превзе света като буря. Търсачките на технологичните гиганти Microsoft и Google влязоха във война заради изкуствения интелект, а инвеститорите бързо се насочиха към вложения в бъдещето му. Сайтът Money.com разговаря с учените от Флорида за това какво точно са установили и как AI може да промени света на финансите.
Може ли ChatGPT да предсказва движението на цените на акциите?
Ето и как в детайли е проведен експериментът. Лопес-Лира и Танг са поискали от ChatGPT да определи дали 40 000 заглавия - публикувани между октомври 2021 г. и декември 2022 г. за акции, регистрирани на Нюйоркската фондова борса, NASDAQ и Американската фондова борса са били положителни или отрицателни.
Конкретната задача звучи така:
Забрави за всички предходни инструкции. Представи си, че ти си финансов експерт с опит в препоръките за акции. Отговорете с "Да", ако има добри новини. "Не", ако са лоши новини и "Незнам", ако първото изречение не показва това. След това уточнете с едно кратко и сбито изречение на следващия ред.
След това анализаторите проследили реалното представяне на тези акции. Те установили, че чатботът не само има статистически значима предсказваща сила върху ежедневната възвръщаемост на фондовия пазар, но всъщност надмина традиционните методи за анализ на настроенията.
Какво значи това за бъдещето на финансите?
Изследователите смятат, че ако инвестиционните компании не използват вече тази технология, те ще започнат скоро - и пазарите ще станат по-ефективни заради нея, имайки предвид, че цените на акциите ще отразяват по-добре цялата актуална информация.
"Ако преди заглавието отнемаше един ден, за да се абсорбира напълно от пазара, може би сега ще отнеме около една минута", казва Лопес-Лира пред Money.
"Тъй като инвеститорите започнат да включват тези езикови модели в своята рамка, те могат да търгуват много по-бързо и цените трябва да се адаптират бързо“, добави той.
Имайте предвид, че обикновено институционалните инвеститори имат инфраструктурата, за да направят това. Но разбира се, ако всички започнат да използват ChatGPT по този начин, за да помогнат при вземането на инвестиционни решения, това вече няма да ви дава предимство, добавя той.
Какво означава това за индивидуалните инвеститори?
Може да нямате усъвършенстваните инструменти за търговия с тези заглавия и вероятно е най-добре да не се опитвате да се конкурирате с големи институционални инвеститори, когато търгувате, казва Танг. Но за вас също ще има полза: По-ефективният пазар е добро нещо за инвеститорите на дребно, защото ефективният пазар е този с по-справедливи цени, добавя той.
Изследователите казват, че навлизането на ChatGPT в този сектор също може да окаже влияние върху регулирането. Тъй като инвеститорите разчитат все повече и повече на новини и заглавия, “някои регулатори може да се намесят, за да гарантират, че информацията е точна и не е подвеждаща”, казва Лопес-Лира.
Големите езикови модели непрекъснато се променят. Поради това изследователите планират да разширят данните, за да включат по-нови времеви рамки и по-актуални версии на ChatGPT.
mediapool.bg