Кламер БГ - Бизнес новини: И вестниците ще са с 9% ДДС

И вестниците ще са с 9% ДДС

Бизнес

|
Четв, 08 Дек 2022г. 18:16ч.
И вестниците ще са с 9% ДДС

И вестниците ще са с 9% ДДС

Вестниците и списанията станаха поредният продукт, който се добра до изключение от общата ставка по ДДС. От 1 януари те ще се облагат с намалена на 9% ставка, която ще остане постоянна дори след преминаване на инфлационната криза. Това стана ясно в четвъртък, след като бюджетната комисия одобри промени в Закона за ДДС.

Освен това депутатите удължиха до края на 2023 г. действието на намалените ставки на останалите стоки и услуги.

Според досегашния закон до края на 2022 г. с намалена на 9% ставка се облагат книгите, ресторантьорските и кетъринг услугите, бебешките храни, памперсите, екскурзиите, туристическите автобусни превози и фитнесите и другите спортни дейности. Въпреки че облекчението бе замислено като мярка за подкрепа в пандемията срещу Covid-19, нейното действие очевидно ще продължи въпреки края на здравната криза.

Тази година бе гласувана и 0% ставка за парното, природния газ и хляба и брашното като антиинфлационна мярка.

Според текстовете, приети от депутатите в четвъртък, намалената на 9% ставка на ДДС за книгите, бебешките храни, памперсите и вестниците ще остане постоянно.

Бившият министър на образованието и настоящ депутат от ГЕРБ-СДС Красимир Вълчев коментира, че това е трайна мярка, насочена към насърчаване на четенето, закупуването на книги, духовността, чрез закупуването на книги. Тази мярка ще важи и за учебниците. Той посочи, че по изчисление на парламентарната група фискалната мярка ще струва на бюджета между 7 и 8 млн. лева на година. "Ние считаме, че това е мярка, която си заслужава", изтъкна Вълчев.

Председателят на комисията Петър Чобанов от ДПС предложи и облекчението за бебешките пюрета и памперсите да остане за постоянно. Когато бе въведено в края на мандата на ГЕРБ, то бе предложено именно от ДПС.

Последва предложение за сваляне на ставката за вестниците и списанията. Служебният зам.-министър на финансите Людмила Петкова посочи, че има директива, която допуска да се въведе намалена ставка за вестници и периодични издания. Проблемът е, че въпросната по-ниска ставка е по отношение на доставката, а не по отношение на доставчика. "Затова трябва ставката да бъде еднаква за всички, защото иначе ще се счита дискриминация", каза Петкова.

По време на дискусията по тези предложения Мартин Димитров от "Демократична България" попита доколко намалената данъчна ставка е свалила цените. Петкова отговори, че МФ не е правило анализ, но има информация, че е намалена коричната цена на книгите.

Любен Дилов-син от ГЕРБ отговори, че целта е поне да се запази цената на хартиените издания. По думите му за по-малко от година средната цена на тон печатарска хартия се е повишила от 970 на 2200 лева, при това на по-нискокачествената хартия. Основен вносител на хартия били Русия и Украйна. Дилов изтъкна, че печатните издания, особено в провинцията, са изправени пред фалит, ако искат да продължат да излизат на хартия.

mediapool.bg