"Възраждане", която се опитва да промуши през парламента референдум, с който да попречи на пътя на България към еврозоната, излъчи в петък претендент за шеф на Българската народна банка (БНБ). Така битката за върховете на централната банка се засилва като засега е ясно, че в нея ще участват поне трима претенденти.
Ден след "червения картон"
Ден след като партията на Костадин Костадинов получи своеобразен "червен картон" от депутатите в бюджетната комисия в парламента, мнозинството от които сметна за ненужно да се събира, за да обсъжда точката за референдум за запазване на лева в България, лидерът на "Възраждане" обяви в НС, че издига за управител д-р Любомир Христов. Той е бивш главен икономист на централната банка и е с над 30 години опит в сферата на икономиката, финансите и банковото дело. Завършил е висше образование с образователно-квалификационна степен "магистър" в УНСС – София и е с придобита специалност "Планиране и прогнозиране на икономически системи". Преди седмици стана ясно, че над 22% от подписалите се за референдума на "Възраждане" са невалидни гласове. Така общият брой на валидните подписи е 470 973. По закон, за да бъде задължително провеждането на референдум, са нужни подписите на не по-малко от 400 000 български граждани.
Евроскептик за 2025 година
Очаквано номинираният от "Възраждане" Любомир Христов мигновено демонстрира своя евскептицизъм.
На директен въпрос за въвеждането на еврото, той посочи, че е "за" въвеждане на еврото, "тогава когато страната е готова, защото преждевременното му въвеждане, а то би било такова през 2025 година, ще струва много на дребните и средните предприемачи, на хората на наемния труд и на пенсионерите. Ще има полза само финансовия сектор".
Централната банка има водеща роля при въвеждането на еврото в България. Именно затова човекът, който ще оглавява институцията, ще има ключова роля в процеса по присъединяването или потенциалното му саботиране. Преди броени дни настоящият финансов министър Асен Василев разкри, че преговаря с ЕЦБ еврото да бъде въведено от 1 януари 2024 г. като паралелна валута в страната.
Кой вече е в състезанието?
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вече обяви, че партията му застава зад сегашния ръководител на централната банка Димитър Радев. Той остана на поста след две неуспешни процедури по избор на нов управител преди около година.
От коалицията ПП-ДБ също обявиха, че ще излъчат свой кандидат.
"Ще имаме номинация за гуверньор на БНБ, ще се опитаме да намерим фигура, която има висок статут в индустрията", каза преди дни финансовият министър Асен Василев. Той обаче не разкри кой визира.
В редовния кабинет на Кирил Петков, "Продължаваме промяната" номинира за кандидат за управител на БНБ - Андрей Гюров, който и в момента е член на ПП-ДБ. В момента в кулоарите на парламента се спряга името на Даниел Лорер, който само преди два дни загуби шансовете си да е следващият еврокомисар на България в ЕК.
През миналия уикенд бившият финансов министър от първия кабинет на ГЕРБ Симеон Дянков заяви пред БНТ интерес на оглави БНБ.
"Ако има истински обществен дебат и кандидатурите не са само политически, бих се впуснал в битката за управител на БНБ. За мен това ще бъде чест. На всеки български финансист това му е мечтата, включително и на мен. За съжаление времевите параметри вчера вече бяха определени и вече текат, така че едва ли ще има такъв дебат, но се надявам, че все пак ще има", каза тогава Дянков.
Парламентът стартира на 23 юни три процедури за избор на шефове на ключови регулатори и институции - нов управител на Българската народна банка, нов председател на Сметната палата и нов управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Тогава депутатите приеха процедурни правила и за трите публични конкурса. Тогава бе решено, че предложенията за кандидати за управител на БНБ ще се правят от парламентарни групи. Те ще се внасят в писмена форма до Комисията по бюджет и финанси в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила.
mediapool.bg