Кламер БГ - Бизнес новини: "Лукойл" спира да е оператор на "Росенец", на ход е махане на дерогацията

"Лукойл" спира да е оператор на "Росенец", на ход е махане на дерогацията

Бизнес

|
Пон, 21 Авг 2023г. 16:59ч.
"Лукойл" спира да е оператор на "Росенец", на ход е махане на дерогацията

Изпълнителната агенция

В един и същи ден държавата предприе действия по заличаване на "Лукойл Нефтохим България" като оператор на пристанище "Росенец" и вписване като такъв на държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура", което слага началото на изземането на съоръжението от рафинерията, а също така правителството обсъди потенциалните ефекти при евентуално предсрочно прекратяване на дерогацията за внос на руски петрол и петролни продукти за преработка в бургаското предприятие.

В ход са разговори между държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ) и "Лукойл Нефтохим Бургас" по процедурата за прехвърляне на оперативния контрол върху пристанищния терминал "Росенец" към държавата, съобщиха от транспортното министерство в понеделник. Оттам обаче нищо не казват за разговори относно изплащането на направените от концесионера инвестиции в терминала, както е предвидено в концесионния договор в случай на предсрочното му прекратяване.

Малко по-късно от Министерския съвет обявиха, че на съвещание на Съвета по сигурността към правителството са били разгледани анализи как ще се отрази на пазара на горива прекратяването на извоюваната от правителството на "Продължаваме промяната" дерогация от европейската забрана за внос на руски суров петрол в държавите членки на Европейския съюз. Изключението в момента важи до 5 декември 2024 г.

Преди парламентарната лятна ваканция група депутати от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме Промяната-Демократична България" и Движението за права и свободи внесоха предложение да отпадне дерогацията за вноса на руския суров петрол.

От съобщението на правителството става ясно, че поради тази причина са се задействали Министерството на икономиката и индустрията, съвместно с министерствата на финансите и на транспорта и съобщенията, Държавна агенция "Национална сигурност", Държавна агенция "Разузнаване" и служба "Военно разузнаване"

Какви са изводите в техните доклади, от правителствената пресслужба не посочват, а уточняват, че решения по представените анализи ще бъдат взети на следващото заседание на Съвета по сигурността и ще бъдат предложени на правителството.

В средата на 2022 г. Европейската комисия разреши на България изключение от европейското петролно ембарго за Русия, което важи до края на 2024 г. Преди лятната ваканция на парламента ГЕРБ внесе предложение за неговото предсрочно прекратяване.

Така издадената от Изпълнителна агенция "Морска администрация" в понеделник заповед за заличаване на "Лукойл Нефтохим Бургас" от Регистъра на пристанищните оператори и вписването като оператор на активите ДППИ е първата стъпка срещу "Лукойл", приемането на решение за прекратяване на дерогацията ще е втората.

Решението за изземане на пристанищната концесия от рафинерията бе взето на 11 август правителството неприсъствено прие решение, но то се оспорва от президента Румен Радев пред Конституционния съд, който образува дело по случая.

Според анализатори прекратяването на концесионния договор с "Лукойл" за експлоатацията на петролния терминал "Росенец" и връщането на държавния контрол там би помогнало на България да гарантира, че терминалът не се използва за избягване на санкции чрез контрабанда на петрол и би гарантирало правилното отчитане на приходите от ДДС и акцизи, жизненоважни за фискалната сигурност.

По неофициална информация на Mediapool анализът за премахване на дерогацията разглежда ефекта от замяната на руския суров петрол с европейския Брент върху цените на горивата, както и какви действия може да предприеме държавата при отказ на "Лукойл" да преработва друг вид нефт. Компанията твърди, че инсталациите не са проектирани да работят само с други сортове петрол и има вероятност "Лукойл" да затвори мощностите.

Експертната оценка е, че премахването на дерогацията ще повлияе крайните цени на бензин и дизел, но това няма да доведе до съществено поскъпване. Разгледани са европейски пазари, които заради забраната за внос на руски петрол, са го заменили и данните сочат, че там поскъпването е било около 6 до 8 процента.

У нас обаче може и да не се стигне до такова повишение, тъй като разбиването на монопола на "Лукойл" на пазара на горива ще доведе до битка за неговия дял от конкурентни компании, сочат правителствените анализи.

mediapool.bg