Отчетеният в края на май бюджетен дефицит от 1.2 млрд лв. е преодолян и хазната излиза на плюс 200 млн. лв., сочат обявените в петък данни на Министерството на финансите.
Реализираните само за месец 1.4 млрд. лв. приходи се дължат по-високите постъпления във връзка с крайния срок (30 юни) за подаване на годишната данъчна декларация за 2022 г. по Закона за корпоративното подоходно облагане, съответно и за внасяне на корпоративения данък, данъка върху разходите, данъка върху приходите на бюджетните предприятия и на данъка върху дейността от опериране на кораби. Принос имат и постъпили средства от Европейската инвестицонна банка по проектите, финансирани от Модернизационния фонд ан ЕК с пари от търгове на квоти за емисии парникови газове и други.
Към юни приходите в бюджета са общо 31.3 млрд. лв., което е с 3.1 млрд. лв. (10.8 на сто) повече спрямо отчетените година по-рано. Приблизително с толкова са нараснали и данъчните постъпления. Те са с 2.4 млрд. лв. (10,7 на сто) повече спрямо същия период на миналата година.
Постъпленията от преки данъци, социално и здравно осигурителни вноски и други данъци нарастват с добри темпове, докато косвените данъци остават номинално близки до отчетените за същия период на предходната година, основно поради по-ниски постъпления в частта на приходите от ДДС от внос и приходите от мита. Един от факторите за това е спадът на цената на суровия петрол, внесен за преработка, спрямо отчетената за същия период на предходната година.
Неданъчните приходи са се увеличили с 900 млн. лв. (19.9 на сто), а постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) – са по-малко с 200 млн. лв., съобщават от финансовото ведомство.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към юни 2023 г. са 31.1 млрд. лева. За сравнение, разходите по КФП към юни 2022 г. са били 27.1 млрд. лева. Това означава, че разходите нарастват номинално с 14.9 на сто. В отделните разходни показатели най-значително нарастване има при разходите за пенсии, както и в частта на разходите за персонал, капиталовите разходи и други.
Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 30.06.2023 г. от централния бюджет, е 850 млн. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.
Статистическите данни и Информационният бюлетин за изпълнението на държавния бюджет и основните показатели на консолидираната фискална програма, на база на данни от месечните отчети за касовото изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет към юни 2023 г. ще бъдат публикувани на интернет страницата на Министерството на финансите в края на месец юли 2023 г, посочват от ведомството.
mediapool.bg