Bank of China (BoC), третата по размер на активите банка в Китай, въведе ограничения върху плащанията в юани за руски клиенти. Това съобщиха за Frank Media от няколко руски банки, които са използвали кореспондентски сметки в BoC. Според банкери ограниченията важат за преводи в юани към банки в ЕС, Швейцария, Обединеното кралство и САЩ. Освен това забраната важи дори за плащания към Китай, ако техните получатели са китайски клонове на западни банки. Представител на Unicredit Bank, дъщерно дружество на италианската група UniCredit в Русия, каза, че проблемите са започнали миналата седмица, а техният инициатор е руската структура на китайската банка Bank of China (Russia).
Подобно уведомление са получили "Акибанк", "Модулбанк" и" Финам", един от най-големите руски брокери.
Павел Семенов, председател на борда на "Модулбанк", каза пред РБК, че ограниченията засягат всички банки, които използват Bank of China като основна банка кореспондент за преводи в юани.
Дмитрий Леснов, ръководител на отдела за развитие на клиентските услуги на "Финам", уточни, че освен за юаните забраната важи и за хонконгските долари. В същото време, според Семенов и Леснов, Bank of China направи изключение за преводи към собствените си дъщерни банки - те все още преминават.
Ограниченията са свързани с риска от вторични санкции или други ограничения върху китайските банки, смята Леснов: те могат да бъдат изправени пред закриване на собствените си кореспондентски сметки в САЩ и ЕС.
Според Централната банка на Руската федерация към април 2023 г. делът на юана в плащанията за руски износ е достигнал 23%, а за внос - 31%. Оборотът на китайската валута на Московската борса бие рекорди: тя представлява 39% от транзакциите на борсовия пазар и 24% на извънборсовия пазар (срещу съответно 36% и 22% месец по-рано) .
Юаните се ползват основно за разплащане на търговията с Китай, чийто обем през януари април достигна 73 милиарда долара и беше с 41% по-висок от миналогодишните числа. Що се отнася до трансферите на юани към западните страни, те най-вероятно са били извършени при липса на други законни средства, коментира Кира Винокурова, специален съветник по въпросите на санкциите в Pen & Paper. Повечето големи банки в Русия са изключени от системата SWIFT и следователно е невъзможно дори компаниите, които не са обект на санкции, да извършват плащания.
"Като цяло подобна политика на Bank of China е част от глобалната тенденция на банки от приятелски страни да ограничават операциите на руски лица. Само през последните месеци подобни ограничения бяха въведени от банки от ОАЕ, Казахстан и други страни, припомни Винокурова.
Като част от глобалната финансова система, китайските банки не могат и няма да пренебрегнат напълно западните санкции, подчертава тя, в противен случай те рискуват да загубят достъп до транзакции в долари и евро.
mediapool.bg