Държавният "Електороенергиен системен оператор" (ЕСО) е подписал предварителни договори за присъединяване на около 15 000 мегавата нови мощности от ВЕИ енергия. Това съобщи Ангелин Цачев, изпълнителен директор на ЕСО, по време на форума "Индустриален триатлон: климат, енергетика, околна среда", организиран от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.
Според него това означава, че вероятно ще се достигне до 7000 - 8000 мегавата нови ВЕИ източници.
От началото на годината до момента над 1700 мегавата ВЕИ източници са се присъединили към мрежата на ЕСО. До края на годината се очаква включването на още около 200 - 300 мегавата, каза Цачев.
Към 1 октомври ВЕИ енергията съставлява повече от 25.5 на сто от енергийния микс на страната ни, като 12 на сто идва от соларни централи, псочи шефът на ЕСО.
Той отбеляза, че по отношение на вятърната енергетика има известно забавяне, като това се дължи най-вече на екологичните изисквания.
Има заявен интерес за присъединяването на над 7000 мегаватча вятърни мощности, но са подписани предварителни договори само за 500 мегавата, каза Ангелин Цочев. Той смята, че страната ни няма много голям потенциал за производство на енергия от вятърни централи.
С гласуваните в парламента промени в Закона за енергетиката на свободния пазар допълнително ще се търгуват 12.2 тераватчаса годишно, които в настоящото ценово решение формират енергийния микс за регулирания пазар, каза Иван Иванов, председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по време на форума.
По думите му това произтича от премахването на ролята на Националната електрическа компания (НЕК) като обществен доставчик и задължението крайните снабдители да закупуват необходимите количества енергия от Българската независима енергийна борса (БНЕБ).
Новото европейско законодателство предвижда разширяване на функциите на Организациите на европейските енергийни регулатори (ACER) за съвместно разследване с националните регулатори на случаи на злоупотреба при трансграничната търговия с електрическа енергия, допълни Иванов. Този процес ще се засили с развитието на обединения европейски пазар за търговия на едро с електроенергия.
Развитието на този пазар предполага сериозно повишаване на трансграничните капацитети за междусистемна свързаност. Европейското законодателство изисква свързаността да е поне 15 процента от инсталираната мощност в съответната страна, посочи председателят на КЕВР.
Иванов даде пример, че за България понастоящем тази мощност е 13 500 мегавата. За сравнение трансграничната свързаност с Румъния е 2300 мегавата, а с Гърция - 1500 мегаватчаса.
Осъществяването на изискуемата свързаност в рамките на целия ЕС ще позволи разликата между борсовите цени на пазарите "Ден напред" в Общността на съседни борси/зони да не надвишава 2 евро за мегаватчас.
mediapool.bg