Кламер БГ - Бизнес новини: Държавни гаранции за 6 млрд. евро за свързаност на Гърция, България и Румъния

Държавни гаранции за 6 млрд. евро за свързаност на Гърция, България и Румъния

Бизнес

|
Вт, 31 Окт 2023г. 19:52ч.
Държавни гаранции за 6 млрд. евро за свързаност на Гърция, България и Румъния

Финансовият министър представи в Солунвизията за мегапроекта за свързаност на Гърция, България и Румъния, сн. МФ

България, Гърция и Румъния ще заделят в бюджетите си гаранции за общо 6 млрд. евро за реализиране на проекта за транспортна и тръбопроводна свързаност от гръцкия град Солун на Средиземно море през Кавала, Александруполис, после през българските Бургас и Варна до румънския Констанца на брега на Черно море. Ще се търсят и кредити от европейски банкови институции, както и безвъзмездно финансиране от еврофондове, а изграждането на разнородната инфраструктура ще се сформира проектна компания между трите държави, която ще търси изпълнителите на отделните проекти. Сред тях са както автомагистрали, така и жп трасета, включен е и проектът за нефтопровод от Александруполус до Бургас с идеята той да продължи на север не само към Румъния, но и към Молдова и Украйна в комбинация с продуктопровод за горива.

Това стана ясно от думите на финансовия министър Асен Василев по време на участието му във вторник, в Солун, в първата международна конференция в Солун "Форум за свързаност на Югоизточна Европа". Проектът за този коридор беше обсъждан в началото на октомври и от премиерите на България, Гърция и Румъния – Николай Денков, Кириакос Мицотакис и Йон-Марчел Чолаку, по време на среща в резиденция "Евксиноград" край Варна.

От Средиземно до Черно море

"Ключова роля за устойчивата инфраструктура и свързаността в Югоизточна Европа заема връзката Север - Юг с изграждането на магистрала, която ще свързва Гърция и Румъния през България. Надяваме се процедурите да приключат възможно най-бързо и проектът да бъде завършен до пет години", заяви Василев . Според него с тази магистрала ще бъде завършена напълно картата на свързаност, осигуряваща изход от пристанищата на България към Средиземно море. Финансовият министър припомни, че старият път, свързващ северните страни през Балканите, е бил между Виена и Истанбул, а днес е необходима нова връзка по оста Север – Юг до Средиземноморието.

Очакванията му са до броени месеци да се подпише споразумение между трите страни,

Все още не е ясна стойността на мегапроекта, но Василев коментира, че България ще търси средства от Европейския съюз за компенсиране на разходите, но няма да спира изпълнението на проекта. "Това е много важно за търговията между страните, особено след войната в Украйна и случващото се в Газа", подчерта Василев.

Югославски и иракски сценарий

Българските власти са стъпили на няколко сценария, които да им послужат като отправна точка за сегашната война в Украйна – югославски сценарий и иракски сценарий. Асен Василев припомни, че конфликтът в Югославия продължи 7 години, предвид че той не носеше този геополитически заряд и беше през 90-те години.

Докато няма мирно решение на конфликта, финансовият министър допусна, че преносът на стоки ще продължава да избягва северните транспортни коридори. Затова, според него, връзката на юг е повече от важна днес, след като Черно море прилича на "руско езеро". Но не геополитиката дава основание да се осъществят планираните проекти, а икономическата и търговска логика, допълни българският финансов министър.

Той също така съобщи, че очаква работата по половината от липсващите 15 км от автомагистрала "Струма" да приключи в началото на 2024 година. За останалата половина се очаква становището на ЕК по екологични въпроси около трасето, припомни Василев. По думите му проектът е ключово и за мобилността в НАТО. Това означава, че пътят трябва да отговаря на най-високите стандарти за придвижване на тежка механизирана техника.

Разширение на ГКПП "Капитан Андреево"

Тръбопроводът Бургас - Александруполис, който включва два участъка, един за суров нефт и един за нефтопродукти, също беше акцент в изказването на българския финансов министър, който посочи и този проект като геополитически много важен да заради войнаат на Москва в Украйна.

България се подготвя за удвояване на трафика през ГКПП "Капитан Андреево" с Турция до 3 години при сегашната обработка на преминаващи камиони от граничния пункт с Турция, каза още финансовият министър. В момента през пункта границата пресичат около 4000 тежкотоварни автомобила всеки ден, което го прави втория най-натоварен в света.

mediapool.bg