Размерът на индексацията на договор по обществена поръчка и рамково споразумение за строителство да се определя за всяко календарно тримесечие по формула. За нуждите на индексацията ще се прилага индексът към тримесечието, в което дейностите по съответния договор са фактически извършени. Това предвижда проект на постановление за изменение и допълнение на Методиката за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация. Промените в методиката са публикувани от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Методиката отразява прогресиращото нарастване на цените в целия производствен сектор от началото на 2021 г.
Необходимостта от промяна в нея е продиктувана от обстоятелството, че в сключените договори за обществени поръчки в строителния сектор се съдържат различни клаузи, уреждащи приемането на извършената работа.
Правната възможност извършената работа да бъде приемана през различни периоди от време води до изкривяване на обезщетителния характер на индексацията, както и до съмнения за неоснователно обогатяване в някои случаи.
Поради тази причина с настоящото изменение критерият се променя, като за нуждите на индексацията се прилага индексът към тримесечието, в което дейностите по съответния договор са фактически извършени.
Целта на методиката е да се изчистят спорните моменти и да се намали изкривяването на индексираните цени. По този начин ще се минимизират възможностите за евентуални злоупотреби, се казва в съобщение на МРРБ.
С предложените промени ще се гарантира и равнопоставеност на участниците в строителния процес.
Тримесечен отчет
Промените предвиждат в 30-дневен срок от изтичане на съответното календарно тримесечие страните по договор за обществена поръчка или рамково споразумение да съставят междинен тримесечен отчет за нуждите на индексацията. В него ще се посочват видът, количеството и стойността на извършените през тримесечието строително-монтажни работи.
На изменение ще подлежат цените за строително-монтажни работи по договори за обществени поръчки и рамкови споразумения за строителство, извършени след 30 юни 2021 г.
Според предложението, Методиката няма да се прилага по отношение на строително-монтажни работи и доставки, извършени след като изпълнителят на договора или рамковото споразумение е изпаднал в забава поради причини, за които е отговорен, посочват от МРРБ.
Проектът на постановлението е публикуван на интернет страницата на МРРБ и в Портала за обществени консултации. Коментари и становища по него могат да се изпращат в срок от 30 дни от публикуването на следния имейл адрес: e-mrrb@mrrb.government.bg.
mediapool.bg