Предложението на председателя на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев за отнемане от "Лукойл Нефтохим" правото да внася суров руски петрол в рамките на три дни от приемане на внесената от него законова поправка не успя да мине първото сито. Ръководената от него комисия отхвърли на извънредното си заседание във вторник поисканата промяна с гласовете на четирима "против", петима "възръжали се" и петима "за".
Да се отбележи, че се отхвърли с гласовете на Възраждане, БСП и ПП-ДБ, каза след гласуването Добрев, който още в хода на дискусията обвини управляващите, че влизат във временна коалиция със социалистите и националистите. Той се закани ядосано, че следващия път ще внесе законово предложение за отпадане на дерогацията за 24 часа от приемането му.
В момента изключението, дадено от Брюксел на България от забраната за внос на руски суров петрол в Европейския съюз, важи до 1 октомври 2024 г. То бе до 5 декември 2024 г., но през лятото от ГЕРБ поискаха дерогацията да отпадне още от 1 октомври 2023 г. Депутатите обаче решиха предсрочното й прекратяване да се отложи с година. След срещи и анализи на различни институции бяха регламентирани със законови текстове конкретни срокове, в които бургаската рафинерия поетапно трябва да заменя определени количества руски петрол с алтернативна суровина.
Това обаче не се харесва на ГЕРБ и систематично в последния месец атакуват некоалиционния си партньор ПП-ДБ и "Лукойл" за дерогацията.
По време на сегашното обсъждане за падането на дерогацията за три дни стана ясно, че от "Продължаваме промяната-Демократична България" биха склонили да се приеме поправка и срокът да е три месеца.
"Периодът от три месеца, който ние вероятно ще предложим, дава много повече време за преход към неруски суровини. След март доставките и по суша и по море са много по-сигурни", каза Радослав Рибарски от ПП-ДБ. Той посочи, че при отпадане на дерогацията за три дни изцяло ще се разчита на внос на горива. "Армията има нужда от горива със специфичен стандарт, и също ще трябва да разчита на внос", допълни той.
Преди дни пък зам.-шефът на надзора на "Лукойл Нефтохим Бургас" Александър Величков посочи, че ако вътрешният пазар може да разчита на вноса на бензин и дизел, спирането на вноса на руски петрол ще означава край на производството на авиационно гориво и криза с доставките му не само за България, но и за региона.
"Да бяхте казали, че искате да дадете на "Лукойл" още три месеца. Сега ще видите, че "Промяната" ще гласува с "Възраждане", заяви Делян Добрев.
Още по темата:
Край на руския петрол за "Нефтохим" от 1 октомври 2024 г.
Ивайло Мирчев от ПП-ДБ му отвърна, че "големият проблем не е дали някой подкрепя "Лукойл", а че има доклади на ДАНС, според които ще има проблем, ако срокът за преход (към изцяло неруски петрол) е кратък. "Дори да има технологична възможност за доставка и за три часа, ще възникне проблем, че някой може да се възползва от предизвикването на изкуствена криза на пазара на горивата. Харесва ми хъса ви за борба с руския империализъм, но нека си говорим колко време ГЕРБ игра карти с "Лукойл" и ги подкрепяше и тогава да си говорим кой защитава руските интереси", обърна се Мирчев към Добрев.
Председателят на енергийната комисия не му остана длъжен и обяви за поръчков доклада на Държавната агенция "Разузнаване" (ДАР), че ще има проблем с доставките на петрол и съответно на горива за вътрешния пазар при отпадане на дерогацията в много кратък срок.
Добрев отново повтори, че първият от докладите относно забраната за вноса на "Уралс" у нас е бил с алтернативи и маршрути за неруски доставки, бил професионален и два пъти по-дълъг от втория внесен след 48 часа доклад на ДАР, който вече сигнализира за проблеми и е взет предвид. "Някой го е поръчал междувременно", заяви бившият енергиен министър.
"За изясняване на всички тези обстоятелства в четвъртък ще има среща при премиера", отвърна му Рибарски, напомняйки за свиканото тогава извънредно заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет за оценка на последиците и рисковете при отнемане на дерогацията на руския петрол в рамките на 30 дни, както настояват от ГЕРБ и ДПС.
За участие в заседанието са поканени и председателят на Народното събрание Росен Желязков, председателите на комисиите в парламента по енергетика - Делян Добрев, по външна политика - Бойко Борисов, по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната - Кирил Петков, и по икономическа политика и иновации - Хамид Хамид. Доклади по темата ще представят компетентните органи - Държавните агенции "Национална сигурност" и "Разузнаване", както и служба "Военно разузнаване".
Добрев обаче заяви, че няма да участва в този съвет, защото нямало да има смисъл, след като ще отхвърлят предложението му за отпадане на дерогацията, а и "очаквам да ни прочетат втория поръчков материал на ДАР, който се твърди, че е правилната позиция".
Още по темата:
Милиард лева от "Лукойл" веднага! Да, ама не сега
Той не подмина любимата си тема как българските потребители са ощетени със 73 ст./литър гориво, заради това, че все още не е нотифициран законът за компенсациите за транспорт на потребителите, прието от предишния парламент. Той предвижда разликата в цените на руския петрол и европейския му еквивалент да се внася от "Нефтохим" и с парите да се финансират транспортни програми за хората. Все още обаче не е завършена процедурата по одобрението на закона от Брюксел, за което изрично настояха именно ГЕРБ и ДПС.
"Близо 1 млрд. лв. загуби България от разликата в цените между "Брент" и "Уралс". Той трябваше да се разпредели на българските граждани, които са въпросните 73 ст на литър и те трябваше да се връщат както 25-те стотинки (приспадани от цената на горивата за сметка на държавния бюджет по време на кризата със скъпите бензин и дизел – б.а)", коментира Добрев.
"Две министерства на икономиката не са пуснали писмото до Брюксел, две правителства не са одобрили програми. Какво прави агенция "Митници", продължи той.
"Пуснах сигнал до главния прокурор и шефа на ДАНС, защото този закон 10 месеца не работи. Защо няма компенсации, ощетени са всички български граждани, трябва да се потърси отговорност от всички, които са отговаряли за закона за компенсациите за транспорт", обяви депутатът от ГЕРБ.
Той каза също така, че е поискал да не се нотифицира от Брюксел законът за компенсиране на транспортните разходи и от деня на влизането му в сила от "Нефтохим" да започнат да внасят разликата между руския "Уралс" и европейския сорт "Брент".
mediapool.bg