"Всъщност таксата, която ние въведохме, създава възможност за истинска конкуренция между течния природен газ от различни източници и газа, който идва от Русия", заяви премиерът Николай Денков по повод влезлия в сила в петък акциз от 20 лв./МВтч върху вноса и транзита на руски природен газ.
Фискалната мярка ще осигури гарантирано над 2.5 млрд. лв. годишно в хазната от транзитираните до Сърбия, Гърция и Северна Македония количества и внасяните от "Лукойл". Възможно е да са и по-големи бюджетните приходи, тъй като в момента се внасят и други обеми руски газ, които се търгуват на газовата борса, дори са нагнетявани в хранилището в Чирен.
Срещу акциза скочиха Сърбия и Унгария, които получават руски газ през продължението на газопровода "Турски поток" в България. Двете държави се възмутиха, че таксата ще оскъпи синьото гориво за техните потребители. След разговор с българския президент Румен Радев, сръбският му колега Александър Вучич коментира, че акцизът ще оскъпи със 100 евро цената за 1000 куб. м руски природен газ.
В отговор Денков заяви, че България има право да налага такса върху вноса и транзита на руски газ.
"Въпреки санкциите срещу Русия някои държави получиха разрешение да внасят руски газ, защото нямаха други възможности. Такива са Унгария и Сърбия. Но вече има интерконектори, така че има алтернативи и руският газ не би трябвало да се ползва с някакви специални преференции", коментира министър-председателят от Тирана, където участва в срещата на върха на държавните и правителствените ръководители в рамките на Берлинския процес.
Денков даде пример с договора с турската компания "Боташ", сключен от служебното правителство. В него има такса, свързана с вноса и обработката на течния природен газ.
През 2014 г. Русия също обяви, че въвежда акциз за износа на своя газ по газопровода "Син поток" до Турция и обяви, че това са чисто фискални мерки.
mediapool.bg