Кламер БГ - Бизнес новини: Данъчен бонус за криптовалутите, 20% ДДС за ресторантьорите

Данъчен бонус за криптовалутите, 20% ДДС за ресторантьорите

Бизнес

|
Вт, 26 Септ 2023г. 18:38ч.
Данъчен бонус за криптовалутите, 20% ДДС за ресторантьорите

Данъчен бонус за криптовалутите, 20% ДДС за ресторантьорите

Финансовият министър Асен Василев предлага въвеждането на данъчен бонус за криптовалутите – финансови активи, за които е все по-модерно да се ползват за избягване на облагане и пране на пари. Това става ясно от предложенията на Министерството на финансите за промени в данъчните закони за 2024 г.

Идеята на Василев е да се въведе праг от 10% за нормативно признати разходи по доходите от сделки с виртуални валути, защото играчите на този пазар имали разходи – например за плащане на такси за регистрация, както и различни комисиони.

В същото време министърът спази обещанието си да предложи връщане обратно на ДДС ставката за ресторантьорите, фитнесите и турагентите от 9% на 20%. Облекчението бе въведено по време на пандемията от Covid 19 след лобизъм на бранша на заведенията пред тогавашния министър-председател Бойко Борисов.

Впоследствие намалената ставка за ресторантьорите, които продължават да генерират значителен сив сектор, се задържа дълго след преминаване на тежките вълни на пандемията заради силен натиск на този бизнес върху властта.

Сега Асен Василев предлага отстъпката да отпадне от 1 януари 2024 г., както предвижда и действащото законодателство. За сметка на това данъчното облекчение за хляба – 0% ДДС, следва да се запази до 30 юни 2024 г., става ясно още от проектопромените в закона за ДДС.

През годините Асен Василев имаше противоречиви позиции по отношение на връщането на ставката на ДДС от 9% на 20%, но в последно време прие твърд курс по темата.

Няколко часа след публикуването на предложенията на сайта на МФ депутати от ГЕРБ обявиха, че са против връщането на ставката на по-високото й ниво, защото идеята не била съгласувана с парламентарната група и лично с Бойко Борисов.

"Ние няма как да подкрепим такова предложение поради факта, че сме поели ангажименти към избирателите си и няма как да ги излъжем, още повече такива еднолични решения на министъра на финансите без съгласуване с ГЕРБ са недопустими", заяви Десислава Трифонова от ГЕРБ. Тя подчерта, че първо трябва да се възстанови диалогът с бранша, да се преразгледат техните предложения и чак тогава да се преценява дали по някакъв начин трябва да бъдат вдигани някакви ставки.

Според Любен Дилов трябва да се обмисли отново отхвърлената идея на бранша за въвеждане на патентен данък, защото той е един от инструментите, които могат да направят диференциацията между различните типове ресторанти и заведения, каквато няма в общото законодателство. "Смятаме, че има нужда от много повече разговор и диалог и правителството няма да загуби нищо от него, убеден е депутатът. Много е прибързано това решение, надявам се, че министърът просто тества терена, в противен случай ще срещне сериозна съпротива", коментира още Дилов.

България дълги години поддържаше единна ставка от 20% на ДДС с цел равнопоставеност на бизнеса, но ГЕРБ допусна пробив в системата през 2020 г., срещу който тогава се обявиха дори тогавашните силни имена в партията Владислав Горанов и Менда Стоянова. Очевидно сблъсъкът на лобитата по отношение на ДДС ставките ще е тежък и при приемането на Бюджет 2024.

Една от най-сериозните промени в данъчните закони е вдигането на корпоративния данък за едрия бизнес у нас от 10% на 15%. Това не е заради национално решение, а заради глобална мярка, подкрепена от ЕС, за постигане на еднакво минимално ниво на облагането на мултинационалните компании и големи национални компании с оборот над 750 млн. евро.

mediapool.bg