Вероятността "Газпром" да поиска и да спечели арбитражно дело срещу България, заради отказа да плаща в рубли, е минимизирана и дори се мисли в посока ние да предявим претенции срещу "Газпром" заради спрените газови доставки заради настояването да се спазва договорът. Това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов пред БНР, отчитайки свършеното по време на неговото ръководство.
"Газпром" спря да изпълнява договора си за доставки на газ в края на април 2022 г., след като "Булагргаз" не прие изискването на руския газов монополист да плаща в рубли, а не в долари. Това наложи организирането на спешни доставки от предишното ръководство на компанията, което след свалянето на правителството на "Продължаваме промяната" бе сменено. То стана обект на обвинения от страна на ГЕРБ, че е внасяло отново руски газ, но на много по-високи цени през посредници и дори по техен сигнал прокуратурата образува дело. Самият Росен Христов пригласяше на бизнеса миналото лято, че "Газпром" е неизбежен доставчик и трябва да му се молим да възобнови доставките. Сега той вече твърди, че именно при неговото управление е била прекратена руската газова зависимост на България и приписа на служебното правителство всички заслуги по преодоляването на проблема с потенциален арбитражен спор с "Газпром".
Още след спирането му бившият финансов министър Асен Василев обяви, че договорът с "Газпром експорт" е даден за правен анализ за възможностите за завеждането на арбитражно дело срещу руснаците. Привържениците на идеята да се открие сметка в рубли и да се възобновят доставките тогава твърдяха, че по-скоро "Газпром" ще ни осъди по клаузата "вземай или плащай". Дори депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев изчисли, че руската компания ще ни осъди за 600 млн. евро.
Сега Росен Христов обяви, че няма такава опасност и по-скоро "Булгаргаз" се подготвя за завеждане на иск срещу руснаците, но все още се правят анализи, за да се изгради силна позиция на претенцията, за да има вероятност да я спечелим. Работи се планово с международни юридически компании с много опит в областта на газови арбитражни дела, които в момента наблюдават и ни подготвят позиция, допълни той.
Внимателно се следи какво се случва в другите държави по казуса и се прави подготовка именно за движение в това направление, обясни още министърът, според когото до месец-два се очаква да има изготвена позиция, за да може "Булгаргаз" да заведе арбитражно дело.
Още е рано да се каже на каква стойност ще е искът на България, нямаме пълните анализи и подготовка, каза още Христов.
По думите му с поисканото миналата година от "Газпром" възобновяване на доставките, на което руснаците така и не отговориха, се парира опасността те да предявят претенции срещу българското дружество.
Министърът информира още, че се чака одобрение от ЕК за необходимите компенсации към компаниите, които съхраняват нагнетен през миналата година па доста по-високи цени природен газ в Чирен. Голяма част от количествата са на "Булгаргаз" и Христов обясни, че получаването на такива компенсации ще позволи поевтиняването на тази суровина и съответно на тези на пазара.
"Дори и да има покачване през зимата вярвам, че ще задържим цените заради сключените договори и достъпа до инфраструктурата на Гърция и Турция", прогнозира министърът, който до дни се разделя с поста си.
Той заяви, че не се притеснява от евентуална ревизия в Министерството на енергетиката от страна на редовно правителство. "Не само, че не се притеснявам, дори съм горд с постигнатото, особено за такъв кратък период. Вярвам, че такава ревизия ще бъде направена, така че да валидира това, което аз казвам. Резултатите са очевидни", декларира министърът и призова парламентът да започне да работи, а не да е фокусиран, както сега, върху политически дебати и борба с президента. "От наша страна всичко е свършено. Трябват ни дългосрочни перспективи за трансформация и изход от кризите", заяви още Росен Христов.
mediapool.bg