Като безотговорни, крайно неточни, подвеждащи и съгласувани в неин ущърб определи "Виваком" (Vivacom) изпратените преди ден становища на собствениците на конкурентите й А1 и "Йеттел" (Yettel), че с придобиването на регионални оператори на телевизия и интернет компанията придобива прекомерна пазарна мощ, което ще увреди конкуренцията и избора на потребителите.
Пред ден австрийската А1 Груп и чешката "ПиПиЕф телеком" се възпротивиха на решение на Комисията за защита на конкуренцията, позволяващо сделките на Виваком" за търновската "Телнет" и русенската "Нетуоркс" и обявиха, че ще сезират за това регулаторните органи на Еврокомисията. Истинската болка на двата конкурента на "Виваком" обаче е предстоящото купуване от собственика на "Виваком" – "Словения Броудбенд", на част от инфраструктурата на сателитния оператор "Булсатком". А1 и "Йеттел" вече оспорват това намерение през антимонополната комисия.
Но тя, след като през ноември започва задълбочено проучване на регионалните пазари на телекомуникационни услуги, заради сделката за "Телнет", и подозираше, че ще окаже негативно влияние на пазара заради вдигане на дела на "Виваком", миналия петък реши, че това не е проблем. Което предизвика реакциите на А1 и "Йеттел" и задълбочи започналата война между телекомите.
В изявлението си от вторник "Виваком" посочва, че "съгласуваните изявления на A1 и Yettel са подвеждащи и не съответстват на констатациите на КЗК". "Съвместният им опит да причислят "Булсатком" към пазарния дял на "Виваком" е напълно неточен и разкрива признаци на прикрито съглашение в ущърб на "Виваком", допълва се в позицията на телекома.
В нея пише още, че "българските пазари на фиксиран широколентов достъп до интернет и платена телевизия сa силно конкурентни, с многобройни пазарни участници, включително три национални и стотици регионални и местни оператори".
"Понастоящем "Виваком" има дял от 31% от пазара на фиксиран широколентов достъп до интернет и дял от 33% от пазара на платена телевизия в България (въз основа на броя на абонатите). Пазарните дялове на А1 и на регионалните и местните участници на пазара на фиксиран широколентов достъп до интернет са съответно 28% и 35%, като "Виваком" продължава да среща силна конкуренция на съответните регионални пазари, включително в Северна България", твърди операторът.
Той оспорва и твърденията на двата си конкурента за това, че в Европа нито един телеком не държи толкова голами пазарни дялове, колкото стават тези на "Виваком".
"За сравнение, в други части на Югоизточна Европа "Дойче телеков" (Deutsche Telekom) държи над 60% от пазара на фиксиран широколентов достъп до интернет и платена телевизия в Хърватия и над 50% в Гърция (чрез контролните си дялове в местните оператори). Следва да се отбележи, че А1 не изразява загриженост относно господстващото си положение в Австрия, където делът на компанията се равнява на почти 50% от абонатите на широколентов достъп до интернет в страната. Нито А1, нито "Йеттел" имат оплаквания в Сърбия, където на оператора на "Юнайтед Груп" (United Group) – SBB, постоянно е отказвано навлизането на мобилния пазар", заявяват от "Виваком", която е собственост на "Юнайтед Груп".
"През 2022 и 2023 г. Vivacom продължава да печели пазарни дялове с естествен ръст, а именно чрез предоставянето на иновативни продукти и превъзходно потребителско изживяване на своите клиенти. От навлизането на United Group на българския пазар с придобиването на Vivacom преди по-малко от 3 години, групата е инвестирала 3.5 млрд. лв. в страната. Растежът на Vivacom в последните години се ускори благодарение на значителните инвестиции в инфраструктура и въвеждането на първокласни продукти като EON TV, 10 Giga оптична мрежа и 5G неограничени мобилни планове. Нивото на предлаганите услуги и продукти на българския телекомуникационен пазар се подобри значително през последните две години, което доведе до засилване на конкуренцията", заявяват още от "Виваком".
Според компанията КЗК е разгледала нейните уведомления с изключително внимание, извършила е прецизен анализ на фактите и на негова база се е произнесла с подробно и изчерпателно решение от 104 страници.
"Степента на детайлност в проучването на КЗК е безпрецедентно по отношение на българските казуси в областта на конкуренцията и отговаря изцяло на най-добрите практики в страните от Европейския съюз. Vivacom активно сътрудничи на КЗК в хода на проучването и отговори на над дузина въпросници, изпратени от КЗК. Компанията е представила и подробни доклади относно двете сделки, изготвени от NERA Economic Consulting — водещ международен експерт в областта на контрола върху сливанията", пише още в изявлението на "Виваком", която от 2021 г. досега погълна редица оператори на интернет и телевизия – софийски и регионални, като според нейни пазарни играчи целта е да придобие не толкова техните активи, колкото клиентите им.
От "Виваком" обаче твърдят, че винаги са насърчавали синергията за повишаване на конкурентоспособността, подпомагането на иновациите и подобряването на услугите за българските потребители.
"Призоваваме всички телекомуникационни компании в България, вместо да правят опити да манипулират българските потребители и да влияят на властите с медийни изявления, да се съсредоточат върху предоставянето на качествени продукти и добавена стойност на своите клиенти, така че всички ние като индустрия да продължим да развиваме предлаганите услуги и да подобряваме тяхното качество", завършва становището си телекомът.
mediapool.bg