Фабрика за сглобяване на батерии за съхранение на енергия бе открита във вторник в Русе като в следващите два месеца се очаква да започне да произвежда по 20 такива съоръжения дневно с план за увеличаване на капацитета на предприятието. 3 млн. лв. е вложила засега във фабриката компанията "Солар МД" като намеренията са в следващите две години да се вложат още 10 млн. евро за разширяване на производството, каза пред Mediapool съсобственикът на фирмата Калоян Димов, който е русенец.
Клетките за литиево-йонните батерии с материал от Южна Африка, където е основният бизнес на компанията, всъщност се произвеждат в Китай. Готови пристигат и други материали за асемблирането на батериите. В Русе ще се произвеждат металните кутии за батериите, обясни Димов.
Идеята за фабриката в Русе е да се подпомогне дейността на основната производствена мощност в Южна Африка и да се ускори изпълнението на вече сключени договори с клиенти в България, Румъния, Турция и в Близкия Изток. Отделно ще има известно поевтиняване на крайното производство на батериите.
Предстои наемането на 15 работника, а в следващите две години при планираното разширяване на производството в Русе ще се увеличи персоналът.
Пазарът на батерии за съхранение на енергия от възобновяеми източници расте в световен мащаб, тъй като новите слънчеви електроцентрали масово се изграждат заедно със съоръжение за съхранение на ток, за да може да се балансира по-лесно потреблението, както и да не се стига до резки спадове или скокове на борсовата цена на тока при свръхпроизводство от възобновяемите енергийни източници или при голяма консумация в часове и дни, в които слънчеви и вятърни централи не работят.
Фирмата произвежда и батерии за домашно съхранение на ток от малки инсталации, както и от собствени централи на промишлени производства.
В момента за кандидатстване до 15 май е отворена схема за безвъзмездно финансиране на фирми за проекти за ВЕИ централи за лични нужди, които трябва да са оборудвани с батерии за съхранение на произвеждания ток.
mediapool.bg