България ще впише нова индикативна цел за приемане на еврото - 1 януари 2025 година, става ясно от публикуван за обществено обсъждане проект за промяна на постановление на Министерския съвет от 2015 г.
Предишната официално записана такава дата бе 1 януари 2024 г., но тя вече е невъзможна, след като служебното правителство не подаде доклад за изпълнението на критериите за членство в еврозоната през февруари.
Аргументът бе, че не са изпълнени необходимите законови промени, макар голяма част от необходимите законови текстове да бяха внесени в парламента. Такива бяха промените за зелената карта, но те бяха бламирани заради несъгласие между политическите сили. В новия парламент обаче те бяха приети, както и ударно се работи по приемането на останалите ключови закони за въвеждането на еврото.
През седмицата Европейската централна банка даде позитивна оценка и на новия закон за БНБ с технически препоръки, които ще бъдат обсъдени с Министерството на финансите преди финалните текстове да бъдат предложени за гласуване от правителството и след това от депутатите. Законът трябва да влезе в сила в момента, когато станем страна – членка на еврозоната.
Датата 1 януари 2025 година е посочена като целева за присъединяването ни към еврозоната в програмата за управление на правителството за периода юни 2023 - декември 2024 година.
Това лято финансовият министър Асен Василев съобщи пред депутатите, че се водят преговори с ЕК за въвеждане на еврото като паралелна валута по сделки през 2024 година.
На практика, ако Брюксел и Европейската централна банка дадат "зелена светлина", физическите лица в страната ще имат възможност на доброволен принцип да реализират сделките си или в левове, или в евро. Такъв механизъм вече прилага Черна гора.
mediapool.bg