Скандалът с нарушенията при поръчките за пътни ремонти приключи с едва четирима наказани с глоби държавни служители, вероятно от Агенция "Пътна инфраструктура".
Служебните правителства на Стефан Янев разкриха, че по времето на третото правителство на ГЕРБ основни ремонти са възлагани като текущи по договорите за пътно поддържане, което е нарушение на Закона за обществените поръчки (ЗОП). За тях не спираше да се говори и при кабинета на Кирил Петков, както и при служебната власт на Гълъб Донев.
Некоректната практика сега е потвърдена и от финансова инспекция, обявена в четвъртък от финансовия министър Асен Василев.
От съобщението на Министерството на финансите става ясно, че санкционираните са само четирима, защото по част от заданията е изтекъл 3-годишният срок за налагане на административнонаказателна мярка. Не е ясно също дали докладът е предаден на прокуратурата.
Първоначално схемата бе разкрита от бившият регионален министър Виолета Комитова още през 2021 г. Тогава тя каза, че нова пътна "схема" най-вероятно е ощетила държавния бюджет с около 600 млн. лв. Това е ставало под прикритието за текущ ремонт, зад които в действителност стоят основни ремонти на пътища. Ефектът бил над два пъти по-високи цени, липса на контрол на строителството и по-малък гаранционен срок. Впоследствие проблемът бе потвърден и от министър Иван Шишков. Заради проблема се стигна дори до спиране на разплащанията с пътните фирми и пренасянето на въпроса в комисия в Народното събрание.
Възложената от Асен Василев, като вицепремиер в правителството на Кирил Петков, финансова инспекция на АПИ по темата е потвърдила разкритията на служебните правителства. Засечени са системни нарушения в обществените поръчки за пътна поддържка на обща стойност 710 млн. лв. без ДДС. Проверката, която обхваща основно управлението на ГЕРБ, е възложена през юни 2022 г., а докладът е готов едва сега.
Основното нарушение е, че по договори за пътна поддръжка - превантивно, текущо, зимно и ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации, са сключвани анекси за дейности, които по същество са "основен ремонт". Това според Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) е съществено нарушение на Закона за обществените поръчки.
Проверени са 95 броя допълнителни и извънредни задания на обща стойност 718 млн. лв. без ДДС или 862 млн. лв. с ДДС, квалифицирани от органите на ДНСК като "основен ремонт" по договорите за превантивно поддържане на републиканските пътища от АПИ. Периодът на проверката е януари 2018 г. - декември 2021 г.
Установено е, че по 90 допълнителни задания на стойност 710 млн. лв. без ДДС, без да са налице законовите основания, са изменени договорите за поддръжка и с тях са възложени дейности, които по същество са "основен ремонт" и са извън предмета на контрактите. С това са нарушени съществени изисквания на ЗОП, твърди АПИ.
За нарушениятя при възлагане на поръчките са съставени 69 акта за установяване на административно нарушение (АУАН) срещу 4 длъжностни лица, подписали допълнителните задания.
По останалите 21 задания не е ангажирана административнонаказателна отговорност срещу отговорните длъжностни лица, подписали допълнителните задания, поради изтичане на 3-годишния законов срок за издаване на акт, съобщиха още от финансовото министерство.
mediapool.bg