Изцяло нов подход за решаване на проблемите в земеделието обеща във вторник земеделският министър Кирил Вътев, но в екипа си заложи и на спорни съветници. Основната цел на министерството ще бъде повече български храни от български суровини. А проблемите в земеделието щели да се идентифицират и решават не на парче, а спрямо цялата верига, т.е. с решаване на слабостите, които изникват по пътя на продуктите от нивата до потребителя. Прелюбопитен подбор на съветници обаче се оказа, че е направил Кирил Вътев. Изненадващо сред тях попадна д-р Дамян Илиев, който беше дългогодишен шеф на Българската агенция за безопасност на храните в кабинетите на Бойко Борисов и името му попадна в епицентъра на скандала за обезвреждането на трупове от мобилни инсинератори. Съветник на министъра в най-успешния сектор зърнопрозиводството се оказва, че ще бъде самият председател на асоциацията на зърнопроизводителите Илия Проданов. Биопроизводителят Стойлко Апостолов също е сред съветниците.
Любопитен избор има и сред екипа от заместник-министри. Там за животновъдството ще отговаря Деян Стратев, който се задържа като директор на Агенцията по храните едва 1 месец и 10 дни в служебния кабинет "Янев" и сам се отказа от поста.
Заявка за край на работата на парче
"Новото, което въвеждаме, е, че не се занимаваме с отделни сектори в земеделието, а с цялата агрохранителна верига, анализирайки състоянието на отделния сектор в рамките на агрохранителната верига, за да може там, където има слаби звена, те да бъдат подкрепени. Ще водим много сериозна битка с виртуални животни, с некоректността по разпределение на пасищата. Има много въпроси, които се решават от общините, има много проблеми, които ще се нуждаят от изменения в закони и в цялата нормативна уредба. Идваме с намерението да вършим работа", заяви Кирил Вътев.
Едни от най-потърпевшите сектори от липсата на суровини за плодовете и зеленчуците и животновъдството. Голяма част от колбасарската индустрия в България работи с месо, което идва от други държави в ЕС.
"При производството на мляко имаме нужда от пасища за животните, но те не са дадени на животновъдите, а на хора без животни, които получават субсидии. При субсидиите има доста аномалии, които трябва да бъдат решени. Знаем за проблемите", заяви още
Вътев.
Сред 5-мата заместник-министри и шеф за месец
Агроминистърът залага на цели 5 заместници. Животновъдството се поверява на зам.-министър Деян Стратев, доцент по ветеринарно-санитарна експертиза и дългогодишен преподавател в Тракийския университет – Стара Загора. За кратко, едва 1 месец и 10 дни, той бе шеф на Българската агенция за безопасност на храните в мандата на служебния кабинет на Стефан Янев и сам се отказа от поста. Неофициалната причина бе, че самият Стратев поискал да бъде освободен, тъй като динамиката в агенцията била трърде различна и задачи спрямо досегашните му академични занимания в университета.
Стратев е ветеринарен лекар по образование, допълнително се е обучавал в Истанбулския университет, Турция, Университета по ветеринарна медицина в Кошице, Словакия, и Пизанския университет, Италия. Той ще отговаря и за управлението и изпълнението на Програмата за морско дело и рибарство, провеждането на държавната политика в областта на рибарството, както и за осъществяване на политиката по националното подпомагане в сектор земеделие, рибарство и горско стопанство в сферата на държавните помощи.
Един от най-тежките ресори, свързан с европарите в земеделието ще поеме Таня Георгиева - Дъбнишка. Преди заемането на този пост, тя беше изпълнителен директор на Асоциацията на земеделските производители в България(АЗПБ), чийто председател в момента е бившият аграрен министър Венцислав Върбанов. Изпълнителен директор е Ивайло Тодоров, експерт в разработването на европроекти в земеделието и предприемач. Той се занимава и с медиен бизнес. Самата Таня Георгиева бе номинирана през 2021 г. от браншовите организации за представител на България в европейския икономически и социален комитет в секция "Земеделие, развитие на селските райони, околна среда, но не успя да заеме поста. Престижното място зае Стоян Чуканов.
Таня Георгиева ще отговаря за управлението и изпълнението на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., интервенциите в Стратегическия план за развитие на селските райони с общ бюджет над 8 млрд. евро, международните отношения, включително и с Китай, националната политика в областта на биологичното производство, както и за развитието на науката в земеделието. От 2018 до 2022 г. тя е била експерт в звено за управление на Национална селска мрежа към ПРСР (2014-2020) и участва в разработването на законодателна рамка за програмния период. През периода 2007-2016 г. трупа опит в сферата на Общата селскостопанска политика, като в част от годините се занимава с писане на проекти като консултант.
Бивш директор на тържище "Слатина-Булгарплод" става зам.-министър
Заместник-министър е и Александър Йоцев, който е бил главен директор в БСК в периода от 2016 г. до 2017 г. Притежава дългогодишен опит в сферата на приложението на ПРСР и безопасността на храните. Изпълнителен директор на тържище "Слатина-Булгарплод" и ръководител на проекта за изграждането и разширяването му.
От 2012 г. до 2018 г. е член на Бизнес-научния съвет към министъра на земеделието и храните. Почетен председател е на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци. Завършил е в УНСС, има редица специализации, включително в Обихиро Юнивърсити, Япония и University of Georgia, САЩ.
Александър Йоцев ще отговаря за прилагане на пазарните мерки и организациите на производители, разработването на анализи и стратегически документи в земеделския отрасъл, прилагане на държавната политика в областта на качеството и безопасността на храните и фуражите, както и научната оценка на риска по агрохранителната верига. В неговия ресор са още и държавната политика в областта на растениевъдството, лозаро-винарския сектор и други.
Надзорът над горите ще следи Мирослав Маринов. Бил е директор на Югоизточно държавно предприятие, град Сливен. В периода от 2019 г. до 2021 г. е заемал длъжността изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите. Завършил е Лесотехническия университет, София.
Мирослав Маринов ще отговаря, координира и контролира провеждането на държавната политика в областта на горското и ловно стопанство, както и за организирането на активните въздействия върху градовите процеси и други неблагоприятни атмосферни условия.
Поземлените отношения, напояването и контрола на търговските дружества под шапката на аграрното ведомство се поверява на Георги Тошев. Той е магистър по "Икономика и организация на труда" от УНСС. Той беше дълги години директор на Главна дирекция "Земеделие и гори" в Министерството на земеделието и горите, заемал е и длъжността директор на дирекция "Административно-правно обслужване и човешки ресурси" в Държавна агенция по горите. Бил е ръководител на проект за Система за идентификация на земеделските парцели, която е основата на Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК). В периода от 1991 г. до 1999 г. е заместник-кмет и секретар на район Кремиковци - Столична община.
Изненади при съветниците
Изненади и в част от екипа със съветници на Кирил Вътев. Една от спорните номинации е на д-р Дамян Илиев, който бе шеф на Агенцията по храните от 2015 година до 2021 година. Един от най-големите скандали по време на мандата му бе свързан с обезвреждането на животински трупове, които нямаха капацитет и се стигна до загробване на животни, умъртвени заради африканската чума по свинете. Самият Илиев тогава призна за проблема по време на епидемията в страната от Африканска чума по свинете.
"Разберете, няма инсинератори с такъв капацитет. Един инсинератор гори десетина животни за час - около 1 тон. Значи ние за 24 часа ще изгорим 240 животни. Кога щяхме да успеем. Да замирише и да започне да се разлага всичко във фермата", каза през 2019 година Дамян Илиев.
През октомври 2017 г., Агенцията по храните без конкурс вкара в обезвреждането на животинските трупове и хранителните отпадъци мобилните инсинератори, които са по-модерна технология в сравнение с екарисажите. Тогава ставаше дума за три инсталации на една фирма, „Син кръст 2016“, чиято дейност се свързва с компании на Румен Гайтански – Вълка. По-късно, според регистъра на БАБХ в страната действат общо 4 инсинератора, по два на фирмите “Син кръст 2016” и на “Еко БГ СЖП”, като държавата има договор с три от тях.
Разследвания на Антикорупционния фонд и на Генка Шикерова осветиха в подробности казуса. Прокуратурата по времето на Сотир Цацаров също започна проверка на инсинераторите.
Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) също санкционира Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) по 3-те обществени поръчки, като нарушенията са за 7 млн. лева., съобщи през 2021 година във вторник неправителствената организация "Антикорупционен фонд".
В Доклад от 23.10.2020 г., е посочено, че АДФИ е установила нарушения по две обществени поръчки на стойност 29.5 млн. лв. без ДДС. Нарушенията са на стойност 5.4 млн. лева. Инспекцията е започнала след сигнала на Антикорупционния фонд (АКФ) от 8 август 2019 г., подаден в рамките на разследването "Война за трупове". След публикуването на разследването проверка на АДФИ е възложила и прокуратурата.
От лятото на 2019 г. АКФ следи порочните практики на БАБХ за възлагане на дейността по обезвреждане на животински отпадъци единствено на 2 фирми – "Син кръст 2016" ООД (с ново име от 12 Октомври 2020 г. "ИДДД Логистик" ЕООД) и "Еко БГ – СЖП" ЕООД.
Нарушения се откриват както при сключването на договорите през 2018 г., така и при многократното удължаване на сроковете на договорите с анекси и възлагането на допълнителни услуги, в разрез с правилата за възлагане на обществени поръчки, уточняват оттм.
Общият размер на получените от двете фирми суми за периода март 2018 г. – декември 2020 г. възлиза на 89.5 млн. лв.
Шефът на асоциацията на зърнопроизводителите също е съветник
Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Илия Проданов ще консултира Вътев в сферата на зърнопроизводството. Самият министър вече се ангажира да търси нови пазари за българското зърно чрез търговските аташета. Ще бъдат следени търговете за зърно във всички държави от Африка, Азия и Близкия Изток, което да ориентира бранша в търсенето на нови пазари.
Стоилко Апостолов ще съветник по биопроизводството.
mediapool.bg